2015’in sonunda aldığım “Meizu M2 Note” üzerinde FlyMe adında kendi işletim sistemi bulunuyor. FlyMe de fena değil, Android 5.1 sürümü kararlı, görünüm sade ama Türkçe desteği kötü, bazı yerler İngilizce bazı yerler de Çince dilinde görülüyor. Açılış menüsü ise kilitli olduğuı için özel ROM yüklenemiyordu.

Bu hafta CyanogenMod’un yapımcılarının olan Lineage OS 14.1 (Beta, Android 7.1.1) sürümünün kurulabildiğini gördüm. Forum siteleri ve birçok dosya denemesinden sonra telefonu bozmadan kurulumu bitirdim, 2 gün uğraştığımı da söylemem lazım.

Kurtarma menüsünü değiştirme videosunu “adım adım” aynı şekilde yapınız. Video linki: https://www.youtube.com/watch?v=X2xwfxQ3ll4

flash1

Kurtarma menüsü kurulumu için gerekenler:

Çoğu telefon veya tabletlerde “indirme durumu – download mode” için belli tuşlara basılı tutarak açmak lazım iken, bu telefon tam kapalı iken USB kablo ile bilgisayara takılınca doğrudan “flash – eprom yazma” yapılabiliyor. Çinli üreticisi olan MTK işlemcili telefonlar böyle galiba. USB sürücü sıkıntısı Windows 10 64 bitte sorun olmadı. COM4 kapısı olarak gördü ve hızlı olarak dosyalar gönderildi.

Ses açma ve güç düğmesi basılı iken kurtarma menüsü olan TWRP görünce çok sevindim, eğer videodaki gibi yaptıysanız, açılışta sol altta “Normal Boot” gibi küçük bir yazı görülüyor. Kurtarma menüsü Türkçe desteği de var, kolay kullanılabiliyor, tabii bu sırada tüm dosyaların ve sistemin silinme ihtimali var. Kablo takılı ise aşağıdaki dosyaların belleğe atılmasına geçebilirsiniz.

(DİKKAT (güncelleme): bu rom artık geliştirilmeye devam etmeyecek…  Eğer kurtarma menüsünü değiştirdi iseniz aslında hala eski FlyMe ROM’una geri dönülebiliyor. “update.zip” http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=3&type=1  indirip, telefon belleğine atınız. TWRP kurtarma menüsünden kurulumu yapınız. Kurulumun sonunda bir hata verse de aslında artık telefon eski haline dönebiliyor. En iyi ROM stok ROM’dur demek zorunda kalıyoruz…

  • Kamera seçenekleri kısıtlı (Karekod okuma ve Manuel çekim yok),
  • Videolarda yeşilleşmeler
  • Tarayıcıdan izlenen videolarda ekranı çevirememe, ses ve aydınlık ayarının olmaması
  • Ayarlarda otomatik kapanma gibi bazı güzel özelliklerin artık var olmaması

güncelleme bitti – 8 Mart 2017)

 

İşletim sistemi kurulum adımları xda-developers.com/meizu-mx/rom-lineageos-14-1-meizu-m2-note anlatılıyor. Gapps indirme bağlantısı verilmemiş, siz sonradan da indirip kurtarma menüsünden yazdırabilirsiniz. Gapps olmazsa, hesap kurulumu ve “Google Play” simgesi yapılamıyor.

İşletim sistemi kurulumu için gerekli dosyalar:

Android 7’de çok ayar var, uzun bir süre tam sistemin oturması için ayar yapmanız gerekebilir, sonradan gördüğüm tek sorun video oynatma hatası oldu. Youtube ve tarayıcı içinde videolar hata verebiliyor, bazen çalışıyor, bazen çözünürlük düşürünce düzeliyor.

Dâhili depolama alanının FlyMe halinde çoğu dolu iken şimdi 2 GB dolu gözülüyor. Hem az yer kaplıyor, hem de hızlı çalışıyor diyebilirim.

Ekran görüntülerim:

Reklamlar