Huawei HG253S (Superonline’ın verdiği modem) üzerindeki USB girişi hep merak etmişimdir. Sadece 3G modem girişi zannediyordum. Meğerse Flash bellek de takıp içindekileri ağdakilere paylaşabiliyormuşuz (1 yıldır farkedememiştim).

SAMSUNG

DLNA http://www.dlna.org/ özelliği açmak için modem’in ayarlar sayfasına gitmek gerekiyor (192.168.1.1):

ScreenShot002

“Dizini Paylaş” içinde eğer disk takılı ise ismi gözükecektir. Harici disk (160GB) de çalışıyor. 1GB’lık ve 8GB’lık FAT32 formatlı flash bellekler problemsiz çalıştı. Uzun süre takılı kalınca belleğin uç kısımı ısınıyor, demek ki saatlerce takılı kalmamalı. USB 3 desteği olmadığını da hatırlatalım.

Diski Windows üzerinde kullanabilmek için “Windows Media Player” açılabilir. Şu yolu da kullanabilirsiniz, Windows Dosya Gezgini’nden Ağ simgesine tıklatıp biraz bekleyin. “Home Gateway Media Server” simgesi çift tıklandığında zaten Media Player açılacaktır.

ScreenShot004

Windows Gezgini

ScreenShot003

Windows Media Player

Her video biçimi de oynatılamıyor, FLV gibi. MP3, WMV ve MP4’lerde sorun yok. Çok büyük boyutlu dosyaların açılması uzun sürebilir.

Android uygulaması DLNA Player (3MB):

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ginkgosoft.dlna.ctrl&hl=tr

Screenshot_2015-02-04-16-27-25 Screenshot_2015-02-04-16-27-36 Screenshot_2015-02-04-16-28-52

DLNA Player sayesinde ağdaki sunucular taranıyor ve ismini seçip resim, video ve müzik dosyalarını görebiliyorsunuz. Telefon veya tablet içindekileri paylaşmak için ise ayarlar menüsünden DLNA Server bulunabilir, tabii herkesin telefonunuza erişmesini istemezsiniz. Bağlanmak isteyen cihazlar önce soruluyor ve izin verirseniz paylaşımlarınızı görebiliyorlar.

Televizyon için ise LAN veya Wireless özellikleri olmak zorunda. Zaten çoğu akıllı televizyon doğrudan ağa bağlanabiliyor. Şimdilik bizim televizyonda bu yok, ama USB stick halinde http://www.hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=smart+stick olan Android cihazları tercih edebiliriz. HDMI girişine takılan bu cihalarla aptal TV’lerimiz akıllı hale geliyor.

Dosya saklamak ve tüm cihazlarda görüntüleyebilmek için ise daha hızlı ve kapasiteli olan NAS (http://www.hepsiburada.com/liste/coklu-depolama-unitesi-nas/department.aspx?categoryId=102820 ) cihazları kullanılabilir.