Gürcistan’dan biraz daha uygun fiyata aldığımız pembe “Galaxy S4-i9192” ve Pendorya MediaMarkt’tan yeni aldığımız “Galaxy Tab 4-T230” ile ilgili görüşlerimi paylaşmak istedim.

https://www.samsung.com/latin_en/support/model/GT-I9192ZWLTPA : Çift hatlı S4 Mini (900 TL)

https://www.samsung.com/uk/consumer/mobile-devices/tablets/tab/SM-T230NZWABTU : Tab 4 (350 TL)

Galaxy S5 ve Tab S şu anki en yeni telefon ve tabletler. Biz de bir önceki nesilleri uygun fiyata alıyoruz. İlle de en son donanıma geçmek zorunda değiliz.

Her ikisin de en az 2 çekirdek ve 1 GB RAM sahibi. S4’de Android 4.2.2, Tab4’te Android 4.4.2 var. Yeni güncelleştirme şimdilik yok. Teknik detaylara fazla girmeden asıl seçim yaparken göz alıcı olan ekran canlılığı ve kullanım hızının çok iyi olduğunu söylemem gerekli.

Kamera olarak S4, 8 Megapixel ile yeterli, hatta flash desteği de var. Tab 4’ün kamerası ise 3 Megapixel ve maalesef pek kaliteli çekmiyor. Neyseki çok da can alıcı bir parça değil.

Tabletin avantajı 7 inch ekran olması ve ince, hafif olması. Telefonun 4 inch ekranı çok küçük geliyor insana. Evde 4-5 cihaz birarada çalışınca ortak bir disk alanı ihtiyacı doğuyor. Çekilen fotoğraf ve videoları bir bilgisayarda toplamak gerekiyor. Online disk alanlarına güvenmiyorum, zaten özellikle senkronizasyon (eşleştirme) hizmetlerini kapatmaya çalışırım.

“Google Hangouts” kullanarak ücretsiz kamera, ses ve mesajlaşma yazılımı ile deneme yaptık. Cihazlar birbirine yakınken sesler birbirine girdi, ama bence hız ve işlevsellik hiç fena değil. Internet olan yerde gmail adresi ile iletişim kurulabilir.

Telefon veya tablette çoğu zaman tüm özellikleri ve tüm yazılımları aktif olarak kullanmıyoruz. Mesela GPS’i nerede ise hiç kullanmadım, offline çalışan iGo gibi yazılımlar var ama o kadar sık açmıyorum. Aynı şekilde Bluetooth’da çok nadir gerekiyor. Belki bir kulaklık tanıtımı gerekirse deniyorum veya bir dosya aktarmak gerekirse açarım. 3G gibi fazla pil harcayan bağlantı türünü 2G olarak değiştiririm.

Eski “Galaxy S Plus i9001”de birçok kez Android ROM yüklemesi yaptım, ama hem S4’te hem de Tab 4’e yeni bir ROM yüklemek istemiyorum. Fayda getirmek yerine her kurulumda bir özellikte problem çıkıyor. Orijinal ROM tam çalışan ROM’dur diyelim. Şu anda 4.4.4 kurulu, bazen kamera göçüyor, telefonu yeniden başlatarak düzeltiyorum.

Reklamlar