Şubat 2011’de hakasu (hava, kara ve suda giden araç) örneğini bilgisayarda simülasyonunu yapabilmek için blender 3d (www.blender.org) öğrenmeye başlamıştım. Hala elimde çalışan örnek proje yok, bu süre içinde 600’e yakın blender çalışması (~6.6 GB klasör boyutu) yaptım. 771 video indirdim, birçoğunu uyguladım.

En etkili öğrenme yöntemi videoyu “seyret, duraklat, yap” yöntemi oldu. PDF ve benzeri doküman indirme ve çalıştırma yöntemini nedense pek yapmadım.

Yaklaşık 100 blend çalışmasını bir dosya haline getirdim:

1-      Araçlar:
cars3

2-      Ev eşyaları:
arcHouseStuff6

3-      Binalar:
buildings2

4-      Doğa:

nature4

İndirme adresi: http://sdrv.ms/1cg2SMV (60 MB – resimler dahil değildir)

Daha başka birçok örnek de yaptım, mesela animasyonlar (149 video), efektler ve yazı (3d) örnekleri gibi. Asıl önemlisi olan “oyun/simülasyon”  yapımı ile ilgili çok örneğim yok:

  1. Araba sürme oyunu: http://yunus.sf.net/blenderWorks/carGame_4.htm dodge6
  2. Unity ile çok oyunculu oyun denemesi: http://yunus.sf.net/multiFpsWeb ScreenShot001_3

blender (BGE – blender game engine) ve Unity ile daha gelişmiş kendi oyunumu yapacak seviyeye gelemedim, şimdilik modelleme, biraz animasyon ve biraz da materyal düzenleme yapabiliyorum.

1000 saate yakın emek harcarken biraz python, biraz 3D Max’e de baktım, ama şimdilik blender programı odaklandığım tek program oldu. C# ve Javascript dilleri Unity içinde kullanılabilmesi yabancılık çekmememi sağlasa da nerede hangi kodu yazacağımı bilmiyorum. Unity ile ilgili Türkçe kaynak çok az ve bölük pörçük anlatımlar var. Blender öğrenmek için de hala en iyi siteler şunlar:

  1. www.blenderguru.com
  2. http://cgcookie.com/blender
  3. http://yasirkula.com/ (Unity ile ilgili örnek site)
  4. http://www.3dakademi.com/egitimler/tutorial/unity-3d-dersleri/ (Unity öğreticiler)
Reklamlar