Fırat hocamızın öğrencilere ve bana tavsiyesi üzerine Flash CS6 programının Android uygulamalarını da desteklediğini keşfettik. Yeni dosya menüsünde “Air for Android” seçmemiz yeterlidir.

ScreenShot001

Yaptığım deneme projesinde 2 düğme var, biri kırmızı, diğeri mavi renkli. Düğmeleri “Common Libraries*Buttons” içinden aldım. Metin yazmak için “T-Text Tool” kullanabiliriz.

ScreenShot002

ActionScript 3 ile kodlama yaptığımız için kodları “kod” ismini verdiğim katman seçili iken “F9 – Actions” içine yazıyoruz.

stop();
redButton.addEventListener(MouseEvent.CLICK,islem1);
function islem1(e:MouseEvent)
{
            trace("tik1");//output ekranına çıkış alınır
            gotoAndStop(2);
}
blueButton.addEventListener(MouseEvent.CLICK,islem2);
function islem2(e:MouseEvent)
{
            trace("tik2");//output ekranına çıkış alınır
            gotoAndStop(3);
}

ScreenShot003
Kırmızı düğme tıklandığında 2. kareye, mavi düğmeye basıldığında 3. kareye gidiliyor ve uygun metin ekrana geliyor.

ScreenShot004

Aslında örnek uygulamanın Android ile hiçbir ilgisi yok, isterseniz F12 kısayoluna basarak html olarak çalışmasını test edin, isterseniz Ctrl+Enter basarak “Test” edin. Elde ettiğiniz sonucu web sayfası olarak da kullanabilirsiniz. Telefon için ise mesela “canlı duvar kağıdı”  veya oyun yapımı gibi projelerde kullanabilirsiniz.

Eğer program ile ilgili bir sorun kalmamış ise artık uygulama yani *.apk yapalım. “File*Publish Settings…” penceresine gelelim:

ScreenShot006

ScreenShot007

Target “Air 3.2 for Android” kısmındaki anahtar simgesine basarak bazı ayarları değiştirelim. Bu penceredeki “Deployment” ile uygulamanıza bir sertifika eklemeniz gerekiyor. İlk kez oluşturduğumuz için “Create…” düğmesine basıyoruz ve gerekli bilgileri ekliyoruz. *.p12 uzantılı dosyayı seçelim.

ScreenShot008

Bu penceredeki işlemleri tamamladıktan sonra “Publish” düğmesine basabilirsiniz. Bende 8 MB’lık bir *.apk oluştu. Biraz boyut büyük oldu galiba.

ScreenShot009

Telefonda denemek için denemeAir.apk’yi alıp SD karta atıyoruz ve kuruyoruz. Tabii ki telefon/tablet içinde “Adobe Air” kurulu olması gereklidir. Bu program da yaklaşık 8 MB ve sürümü 3.6. Program sürümü güncel olmayabilir ama Android 4.x ile rahatça denenebiliyor.

Screenshot_2013-12-21-21-26-30 Screenshot_2013-12-21-21-26-42

Reklamlar