İşte yeni DSLR makinemiz. Şimdilik çok acemi sayılırım. Zaten ilk fotoğrafı çekmeye çalışırken öndeki kapağı çıkarmadığımı uyaran temizlik görevlisi ile uyandım. İkinci fotoğrafta da muhtemelen “A, daha makineyi tutmasını bile bilmiyor!” da diyebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Mediamarkt’dan 1500 TL 18-55 lens ile birlikte aldım. Ek olarak 8 GB (Class10, 30 TL), Hama UV filtre (20 TL), CaseLogic çanta (60 TL) ve 20 TL kurulum (ekran koruma, mini tripod, mini çanta) parası verdim. Böylece toplam 1629 TL etti. Tripod’u sonra düşünürüz, o da 70 TL gibi…

Birkaç Full HD video ve 30 fotoğraf çekerek pili hemen bitti. 6-8 saatlik “ilk kullanım” şarjı dolmasını bekliyorum. Muhtemelen canlı görünümü fazla kullanmamak gerek, LCD ekran ve otomatik odaklama motoru çok elektrik harcıyor.

SAMSUNG

Detaylı özellikler için: http://snapsort.com/cameras/Canon-600d-specs

Temel fotoğraf ve makineyi tanıma eğitimleri için: http://www.gorselakademi.net/urunler/canon-eos-600d/neden-canon-eos-600d/ (kutudan çıkan eğitim kodu ile üye olunuyor)

Diğer fotoğraf makinelerinin çekim örnekleri ile karşılaştırmak için: http://www.dpreview.com/reviews/canoneos600d/18

Yine aynı siteden http://www.dpreview.com/products/canon/slrs/canon_eos600d (%77 puan ile gümüş kategoride) ile detaylı bilgi alınabilir.

Canon’un 550D, 600D, 650D ve 700D birbirine yakın gibi görülebilir. En iyisi zaman çizgisine bakmak: http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Canon_DSLR_cameras. 600D’nin 2011’in iyi makinelerinden olduğu görülebilir. Eğer Nikon’un zaman çizelgesini merak ediyorsanız: http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Nikon_DSLR_cameras.

Nikon’un D3200 ve D5100 makineleri de giriş seviyesi için uygun, fiyatı şimdilik 1500-2000 TL arasındadır. Fiyat araştırması için http://www.teknofiyat.com/?search=eos+600d arama motoru olarak incelenebilir.

Diğer fiyat arama sitesi: http://www.akakce.com/dijital-slr-fotograf-makinasi/en-ucuz-eos-600d-18-55mm-lens-fiyati,449149.html

Kutudan çıkan kitapçık 300 sayfadan fazla ve Türkçe olması beni şaşırttı. Boş zamanlarda detaylı olarak okunabilir. Makinenin arayüzü de zaten Türkçe desteklidir. TV bağlantısı için maalesef HDMI kablo yok, ama S-Video kablosu da geçici olarak işinizi görebilir.

Aksesuar olarak alınabilecek çok fazla nesne var: el kayışı, harici flash, mikrofon, yedek pil, EyeFi (kablosuz aktarım)…

HD formatta 60 FPS video kaydedebiliyor. Ses kayıt kalitesi stereo ve rüzgâr engelleme özelliği var. Video kayıt tuşunu biraz gizli bir yere koymuşlar, kırmızı noktadan tanırsınız.

Ağırlık 570 gram, bana pek ağır gelmedi, ama boynunuzda asılı iken biraz hareketlerinizi engelleyebiliyor. Eğer devamlı her gördüğünüzü çekecekseniz, izin almadan çekmemenizi tavsiye ederim. Doğa ve hayvanları ise bol bol deneyebilirsiniz… Zaten en iyi öğrenme yöntemi de bol bol denemek. Çekim modları ve diğer teknik bilgileri daha sonra bildiririm.

Reklamlar