1997’den kalma bir MSDOS araba oyunu olan Carmageddon android platformuna taşınmış. http://www.carmageddon.com/ adresinden oyunun yeni sürümünü görebilirsiniz. PC sürümü olan Reincarnation daha çıkmadı.

https://play.google.com/store/apps/developer?id=Stainless+Games+Ltd adresinden oyunu indirebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Oynanış olarak klavye yerine ekrandaki dokunmatik tuşlara veya yerçekimi algılayıcısı ile oynamak ilk başta zorluyor. Yarım saat içinde parmaklarınız bastırmaktan dümdüz olabilir.

Yazılım modunda kare kare oynarken sırf bu gibi oyunları daha iyi oynayabilmek için 3Dfx ekran kartı almıştım. 3Dfx kartlar ekran kartına yandan destek olarak kaliteli grafikler sağlıyordu. O zamanlar daha Tomb Raider ve Need for Speed gibi oyunların ilk sürümleri piyasaya yeni yayılıyordu. Bu oyun da düşük poligon sayılı ve 2D efekler ile zenginleştirilmeye çalışan yöntemler var. Mesela ateş ve duman gibi… Çevredeki nesneler de zaten olabildiğince “az köşeli” yapılmış.

Grafikler 97 yılı için çok kaliteli, ama telefonlar da aynı geçiş dönemlerinden geçtiği için çok başarılı diyebiliriz. Grafikler yeni oyunlarda daha havalı görünse de bu oyunu oynadığınızda “hasar” görme, özgürce etrafta dolaşma gibi oynanış özelliklerini görünce çok şaşırabilirsiniz.

Oyunda bol kan ve zarar verme olduğu için oldukça vahşi diyebiliriz. Daha çok büyüklerin denemesini tavsiye ederim.

Reklamlar