Kasım 2012 ayında android ile çalışan basit bir örnek yapmıştık. Nihayet ilk kez blender 3d programında yaptığımız bir projeyi android telefonunda çalışmak üzere hazırlıyoruz.

Bilgisayarınızda kurulu olması gerekenleri daha önceki yazımda belirtmiştim:

1-    Eclipse: Kod düzenleme ve derleme için gereken program
2-    Java Development Kit: Programlama dili
3-    Android Development Tool: Projenin sanal makinede denenmesi için gerekli
4-    Eclipse Android Plugin: Editörün android projeleri desteklemesi için gerekli

Programların yeni sürümlerini indirerek birbirine tanıtımını yapın. Şimdi gelelim asıl blender ile yapılan bir projenin apk haline getirilmesine:

1-    https://code.google.com/p/gamekit/ adresinden “download” sayfasına gelip:
a) Windows için : https://code.google.com/p/gamekit/downloads/detail?name=GameKit_r1115_2012_07_17.zip ve
b) blender içine eklenti olarak tanıtılmış hali : https://code.google.com/p/gamekit/downloads/detail?name=Gamekit-blender-2.54-beta-windows32-4.zip
c) Eclipse için örnek proje kalıbı :
https://code.google.com/p/gamekit/downloads/detail?name=GameKit-Android-EclipseProject-v7a-r1119.zip&can=2&q=

2-    Eğer zaten blender bilgisayarınıza kurulu ise GameKit eklentisini “Blender\2.66\scripts\addons” içine klasör olarak atıp aktifleştirin
ScreenShot001

3-    Oluşturduğunuz blend dosyasını test etmek için özellikler ekranında “Runtime:” yazan yere AppOgreKit.exe dosyasını gösteriniz. (1-a seçeneğindeki dosyada var)
ScreenShot002

4-    Basit bir çalışma yapalım (etkileşim için sadece fare tıklamasını dönme hareketi için kullandım):
ilkOyun1

5-    Projenizi denedikten sonra telefona uyumlu hale getirmek için 1-c seçeneğindeki dosyayı ayıklayıp (unzip) “gkAndroid” klasörüdeki assets içine varolan “gk_android.blend” dosyası üzerine kaydedelim.

6-    Eclipse programında “File*General*Existing Projects into Workspace” diyerek 1-c’deki gkAndroid klasörünü gösterin.
ScreenShot003

7-    “Run as” diyerek projenin apk’ye dönüşmesini bekleyin:
ScreenShot004

8-    Bendeki 2.3.3 sanal makinesi oluşan apk’yi çalıştıramadı, program çöktü; ama siz “gkAndroid\bin” klasöründeki “org.gamekit.jni.Main.apk” dosyasını telefonun SD kartına göndererek deneyebilirsiniz.
SC20130428-172003

İşte oldu, tabii hem kendimizin hem de üreticilerin daha geliştirilmesi gereken çok şey var, mesela ses desteği, network, yerçekimi sensörü kullanma (joystick gibi) ve veritabanı kodlamasını daha bilmiyorum.
Bullet fizik/oyun motoru güzelce çalışıyor. Yapılabilecek şey sadece oyun tasarlamakla sınırlı değil, 3D olabilecek birçok çalışmayı böylece yapabileceğiz!

Reklamlar