Ev taşınması nedeni ile eski ADSL internetim (TTNET Net6 8 Mbit, 32 TL) işime yaramamaya başladı, kısa süreli bir araştırma ile uygun fiyatlı gördüğüm Avea’nın 3g modemini seçtim.

Aslında Turkcell – Superonline’ın fiber kampanyası da fena değil: http://www.superonline.net/kampanya-detay?k=42&d=fiberini-sec&t=0

Mesela 20 Mbit hız ve 8 GB kotalı internet 29 TL. Limitsiz de 49 TL. Aslında MetroNET (BPL – prizden internet) de hızı düşük, “limitsiz” olması ilgi çekebilir. http://metronet.com.tr/metronet-ethernet.html . 40 TL’ye 2 Mbit hız yeterli gelebilir.

Avea 3G’nin fiyatı 12 ay boyunca 25 TL + 5 TL vergi = 30 TL. Heryerde 3G’nizi pratik olarak kullanmak avantajlı, mesela istediğiniz yerde dizüstünüze flash bellek takar gibi modemi takıp kullanmaya devam etmek gibi. Modem içine kendi SIM kartınızı takarak aynı anda SMS ve konuşma için de kullanbilirsiniz, ama şimdilik sadece data (internet) kısmı beni ilgilendiriyor.

Kota 5 GB, seçeneklerden aktif ettiğinizde kota bittiğinde bağlantı da kesilebiliyor. Kota hesaplanırken hem download hem de upload miktarı toplanarak belirleniyor, dikkat! Modemin USB uzatma kablosu ile kullanımı daha da kolaylaşıyor.

Satın aldıktan 6 saat sonra internet hazır hale geldi. Normal hat alır gibi form dolduruyorsunuz, IMEI numarası ve kendi hat numaranız var artık. Eğer 3G (7.2 Mb) çekmiyor ise EDGE (236 Kb) ve GPRS (85 Kb) ile bağlanmaya devam edebilirsiniz. Arasıra 3.5G’yi de görebiliyoruz. Modem üzerinde mini SD kart okuyucu da var.

Modemin takıp kurulması birkaç dakikada bitiyor. SD Kart, CD sürücü ve modem gibi donanımlar ekleniyor. Yazılımın bağlantıyı sağlaması biraz uzun sürüyor, bir problem çıkmaz ise ortadaki yuvarlak güç düğmesine basarak bağlanabilirsiniz. Bu sırada ekrandan geçen yazılar ADSL’den önceki dönemdeki 56K modem zamanlarını hatırlatıyor. Sadece o sırada çıkan saçma modem sesleri yok!

SAMSUNG

Bulunduğunuz yere göre aynen cep telefonundaki gibi bağlantı simgesi görülüyor. Test ettiğimizde 3-4 MB’lık indirme hızı gördüm.

ScreenShot011

Fiber ve ADSL’ye göre hızımız yavaş, ama kullanım kolaylığını da unutmamak gerek. Wireless gibi daha bağımsızsınız!

Reklamlar