Özellikle SSD disk ömrünü uzatmak için Windows’un kurulu olduğu C: sürücüsünden D: (Sata disk) sürücüsüne bazı klasörleri yönlendirebiliriz.

ScreenShot001

ScreenShot002

Crap Cleaner (www.ccleaner.com) ile internet geçici dosyaları ve benzeri geçici dosyaları bir tıklama ile temizleyebiliriz. Ama her temizlemede silinen yüzlerce dosya, SSD türündeki yazma hakkı sınırlı olan diskler için iyi değil.

Özellikle Internet Explorer ve Chrome tarayıcılarının cache (önbellek) bilgileri diskte çok yer kaplıyor.

En kolay yönlendirme Internet Explorer’ın ayarlarındadır. “Internet Seçenekleri”ne gelip Gözatma geçmişindeki Ayarlar’ı tıklatın, “Klasörü taşı…” deyin. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Daha fazla bilgi için: http://support.microsoft.com/kb/172949

ScreenShot003

Chrome ise “C:\Users\<user>\AppData\Local\Google\Chrome\User Data” içinde saklı birçok ayar (sık kullanılanlar, eklentiler…) bulunduruyor. Chrome’un exe kısayolu içine

chrome.exe –user-data-dir=D:\Chrome

yazarak geçici olarak çözebilirsiniz.

TEMP ve TMP klasörlerini D:\TEMP içine yönlendirmek için Sistem Özellikleri’nden (Gelişmiş Sistem Ayarları) “Ortam Değişkenleri” ayarlarını açıp TMP olan değerleri değiştirin. Bilgisayarı yeniden başlatın.

ScreenShot004

Biraz daha riskli bir yöntem var, AppData klasörünü tamamen D:\AppData gibi bir klasöre taşımak. AppData içinde birçok programın ayarları ve oyun kayıtları var. Bazı programların ve Windows’un kendisinin bu taşımadan sonra biraz kafası karışabilir. Başlat menüsüne tutturulan programların kısayolları tıkladıkça düzelecektir. Bazı programlar için gereken ayar dosyalarını C: sürücüsündeki eski yerinden D:’deki yeni konuma yapıştırın.

Aktif kullanıcının Local ve AppData klasörünü değiştirmek için regedit programını kullanalım:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

içinde AppData ve “Local AppData” değerlerini D:\AppData içine yönlendirin. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Defrag (disk birleştirme) ve dizin arama seçeneklerinin kapatılması biraz daha zor. Bunu kolayca halleden programlar var. Hizmetlerden “Windows Search-Arama”yı kapatabilirsiniz.

http://blog.tune-up.com/tips-and-tricks/four-steps-to-optimize-your-ssd/ adresini inceleyin.

Windows7’de komut istemini yönetici olarak açın ve TRIM desteğini kontrol edin:

Fsutil behavior query disabledeletenotify

DisableDeleteNotify = 0 dönerse iyi demektir.

http://www.auslogics.com/en/articles/ssd-tweaks-to-increase-ssd-performance/ adresini inceleyin.

http://www.techspot.com/downloads/4926-ssd-tweaker.html adresinden indirilebilen SSD Tweaker ile topluca iyileştirmeleri uygulayabilirsiniz.

PageFile yani RAM bitince diskteki c:\pagefile.sys dosyasının kullanımı tamamen iptal edilmesi de tavsiye ediliyor, ama bazı programlar RAM bitince yetmeyince çökebilir.

Reklamlar