Android 2.3.3 kurulu GT-I9001 model Samsung, Media Markt Pendik’ten 799 liraya birkaç gün önce aldım. Önceki telefon Palm Treo 650 maalesef 6.5 yılın sonunda açılmamaya başladı. Kısa bir internet araştırması sonunda 500-800 lira arasında en uygun Samsung modelleri gibi geldi. Aynı şekilde Pendorya ve Neomarin’deki gezerek yaptığım araştırmada da kampanyada olan “Galaxy S Plus” aldım.

USB’den hem senkronizasyon (eşleşme) hem de sarj olması sayesinde ilk işim CD’den Kies programını kurdum, ama eski sürüm olduğundan internetten 79MB boyutundaki 2.5.0.12094_28_8 sürümü indirmek gerekti.

http://www.samsung.com/sg/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Birkaç kere yeniden başlattıktan sonra bilgisayar ile telefon birbirini gördü. Telefon rehberini yedeklemek çok kolay, müzik ve video (biçim dönüştürmesi yapıyor) aktarımı da basit işlemler.

*.apk uzantılı uygulamaları kurmak için en iyisi Wi-Fi kullanarak “Google Play” veya “Samsung Apps” uygulamalarını açmak. Genelde 10 MB boyutunda dosyalar halinde telefon hafızasına indiriliyor ve sonrasında kurma işlemi yapılıyor. Kurulan uygulama “Uygulamalar” kısmında kısayol olarak gözüküyor. “Black Market 0.49.93” isimli uygulama ile birçok uygulama da deneyebilirsiniz.

http://forum.xda-developers.com/wiki/Samsung_Galaxy_S_Plus/GT-I9001

http://www.androidauthority.com/galaxy-s-plus-gt-i9001-ics-cyanogenmod-9-cm9-rom-111941/ : ROM yükleme

http://shiftdelete.net/en-cok-radyasyon-yayan-telefon-modelleri-4_38571-s4.html : en az SAR değerleri Samsung modellerinde

http://www.bergfiles.com/i/bf4931ea40h32i0 : PDF olarak kitapçık

Telefonun genel özellikleri kısaca söyle:

İşlemci 1.4 Ghz, 8 GB bellek, 5 Megapixel arka kamera, Wi-Fi b/g/n destekli, 4” Super AMOLED ekran var.

Olmayan bazı özellikler ise IrDA (infrared), NFC (Near field communication), Android 4 (Android 4.2 Jelly Bean yeni çıktı) işletim sistemi, kamera flaşı ve pilin kısa süren kullanımı diyelim.

Kamera ile 720 HD video çekilebiliyor. Gündüz veya uygun ışıkta fotoğraf net çekiyor. Otomatik odaklanma ve panoramik çekim gibi özellikler de var.

Wi-Fi hızı çok iyi, kısa sürede belleği doldurabilirsiniz. “AllShare” isimli uygulama ile telefonun bağlantısını paylaşabilirsiniz. Bluetooth 3.0 ile de kolayca dosya alışverişi yapabilirsiniz.

Ekran üzerine koruyucu silikon sonrasında biraz netlik gidiyor tabii, hatta parmak hareketleri önceki haline göre daha fazla takılıyor. Ama artık çizilme riski kalmaz. Aynı şekilde kılıf ile de kasanın çizilmesi ve zarar görmesi engellenebilir.

Maalesef radyo performansı ve kulaklık çok iyi değil. Kulaklık taktığımızda 5.1 SRS desteği aktif oluyor. Telefon kilitli de olsa yandan sesini kısabilirsiniz.

Oyun olarak denediğim birkaç 3D uygulama fena değil, ama küçük bir ekranda uzun süre oynamak hem sağlıklı değil hem de pil süresi çok çabuk bitecektir.

Kitap okumak için gereken “Aldiko eBook” *.epub dosyalarını okuyabilmemiz için raflar halinde bekliyor. Ekran rengini ters çevirerek siyah üzerine beyaz yapabilirsiniz.

Yazı yazmada kolaylık için Swype adında bir eklenti de var. Parmağınızla sürükleyerek kelimeleri otomatik yazabilirsiniz. Çoklu dokunma internet sayfalarında ve resimlerde güzelce çalışıyor.

Orta tuşa (ana sayfa tuşu) bir süre basarak “Görev Yöneticisi”ne gidebilirsiniz. Çalışan uygulamaları kapatmak, kurulu programları listelemek, belleği boşaltmak çok pratiktir.

Alarm kurmak ile takvim olayları düzenlemek de kolayca bulunabilir. Birden fazla alarm ayarlayabilirsiniz, unutmamanız gereken şeyleri takvim hatırlatıcıları ile ekleyebilirsiniz.

Pusula programını kurduktan sonra GPS’i açmayı unutmayın. Pusula için basit bir uygulama “Compass”. Elektromagnetik alanları bulan, sıcaklık ölçen programları da uygulama mağazalarından indirebilirsiniz.

İnternetten radyo dinleme ve film seyretmek için de birçok ücretsiz program var. Müzik programları, IBB Trafik, navigasyon programları, yardımcı programlar (CPU, RAM, güvenlik…) incelemek için bekliyorlar.

Artık mp3 çalar, mp4 çalar, GPS, tablet, fotoğraf makinesi, oyun makinesi gibi birçok donanımı bir arada tek cihazda kullanabilirsiniz!

Resimler:

Kies bağlantı programı

İşte bağlandık

İlk varsayılan ayarlar ile çektiğim fotoğraf

İlk HDR denemem

Kılıf ve koruma uygulanmış hali (ön yüzde VGA kamera ve ışık sensörleri var)

İnce ve hafif (120 gr)

Aynı açıdan farklı focus bölgeleri seçebilirsiniz

Reklamlar