blender (http://www.blender.org/) ve silverlight (http://www.silverlight.net/) birlikte  çalışabilir. Yani blender 3d programında yapılan modelleri XML kodlarına çevirebiliriz.

İlk olarak http://charly-studio.com/blog/blender-2-5-wpf-xaml-exporter/ sitesinden gereken eklentiyi indirelim. Şimdilik son sürümü 0.45 ve rahatlıkla blender 2.63.19 ile kullanabiliyoruz.

Eklentinin klasörünü “io_scene_xaml” blender\2.63\scripts\addons içine açalım. blender programını açarak Ctrl+Alt+U (File*User Preferences…) arama kutusuna “xaml” yazalım. Listedeki “Import-Export: Xaml Model Format (.xaml)” seçeneğini aktifleştirelim.

Blender içinde denemek için “Add*Mesh*Monkey” ekleyelim ve rengini değiştirelim.

Artık “File*Export*Export Xaml Scene (.xaml)” komutunu verebiliriz.

Şimdi elde ettiğimiz “deneme.xaml” dosyasını görüntülemeye geldi. İsterseniz http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/products/visual-studio-overview Visual Studio ile isterseniz http://www.microsoft.com/expression/products/Blend_Overview.aspx ile projenize xaml dosyasını dahil edebilirsiniz.

Şimdilik hızlıca denemek için ücretsiz bir program olan XamlPadX http://blogs.msdn.com/b/llobo/archive/2008/08/25/xamlpadx-4-0.aspx kullanalım.

XamlPadX programını kurup, çalıştırın. “File*Open Ctrl+O” diyerek daha önce kaydettiğimiz “deneme.xaml” dosyasını seçelim. Eğer bir sorun çıkmamış ise sağ alt köşedeki “Enable 3D Camera Control” düğmesine basarak, çalışma ekranındaki modeli çevirebilir, inceleyebilirsiniz.

Reklamlar