Kodu Oyun programlama ile aynı klavyeden iki kişinin oynayabileceği aksiyon oyunu yapalım. Konumuz kısaca şu şekilde; iki kişi birbirini vurmaya çalışacak, sağlığı azalan kişi elma toplayarak sağlığını kazanmaya çalışacak. Tabii ki etrafta kendiliğinden dolaşan oyuncuları görünce ateş eden başka düşmanlar da olacak.

http://www.kodugamelab.com/Browse adresindeki örnekleri indirip rahatça düzenleme yapabilirsiniz. Biz de buradan hazır bir örnek indirerek inceleyebiliriz.

İlk adım “dünya” oluşturmak, ama hazır bir dünya kullanarak biraz işlerimizi hızlandıralım. “Ev” simgesine basıp “Load World” komutu verelim.

Yereldeki “Local*Lessons” hazır derslerden “Mars Rover – Terrain Map C” diyelim. Böylece hazır tepelere sahip geniş boş bir haritamız olacak.

“Play” modundan “Esc – klavyeden escape tuşu” kullanarak çıkalım. Harita üzerinde istediğiniz gibi düzeltmeler ve eklemeler yapabilirsiniz. Mesela yeşil renkli çimen deseninde veya birçok hoş desen seçebiliriz:

Biraz yamalı oldu ama neyse artık bundan sonrası sizin “Paint” gücünüze kalmış.

Şimdi istediğiniz bir yere tıklatıp, bir adet “Kodu” karakteri ekleyip, programlama ve bazı ayarlarını yapalım.

Bu arada “Apple – elma” ile sağlık kazanma da olduğu için rasgele haritada elma eklemeyi unutmuyorum. Yaklaşık 15 elma şimdilik yeterlidir.

Rengini klavyeden yan ok tuşlarına basarak kırmızı yaptım, karakterin üzerine sağ tıklatıp “Program” yapımına girişiyorum. Bu karakter 1. oyuncuyu temsil ediyor. Programını bitirdikten sonra kopyala – yapıştır diyerek 2. oyuncu oluşturacağız, rengini değiştireceğiz.

1. oyuncu klavyedeki yön tuşları ile hareket edecek, sağ Ctrl ile ateş edecek, 2. oyuncu ise “wasd” ile hareket edecek “e” tuşu ile ateş edecek.

Bu arada oyunumuzu kaydedelim, eğer diğer insanlar ile paylaşacak isek “Name, version, Description ve Tags” kısımlarını düzgün bir şekilde dolduralım.

1. oyuncunun kodunu kısaca anlatalım: klavye ile hareket eder, sağ Ctrl ile ateş eder, elmaya değince 20 puan sağlık elde eder ve elmayı yer.

Bu oyunucu kopyalayıp rengi mavi, klavye düzeni “wasd-e” olacak şekilde aşağıdaki değiştirin.

2. oyuncu biraz uzak mesafeye ekleyin ki oyun başlayınca birbirini hemen yakalamasınlar:

Kırmızı birinci, mavi ikinci ve oyun şu hali ile biraz heyacanlı olmaya başladı bile. Bir oyuncu diğerini vurduğunda kamera tek oyuncuya göre hizalanıyor. İki oyuncu canlı iken haritada uç noktalara gitseler bile kameradan kaçamıyorlar.

Sağlık ve füzenin gücü, hızı gibi ayarları da oyunculara sağ tıklatıp, “Change Settings” diyerek yapalım. Bayağı uzun ayar listesi ile karşılaşıyoruz. Sıra ile şunları seçelim:

Hızımızı 3 kat artırdık, daha hızlı gideceğiz ve döneceğiz.

“Show Hit Points – oyuncunun sağlık simgesi yeşil cubuk gözüksün ” ve başlangıç sağlık değeri 100 değiştiriyoruz.

Atılan füzenin hızı, vuruş gücü, doldurma hızı ve atış sayısı gibi ayarları değiştirilelim. Bu ayarları diğer oyuncuya da yapabilirsiniz, biraz bazı ayarları hafif değiştirerek varyasyon sağlanabilir tabii, size kalmış.

Son olarak da bir “Cycle” adında düşman ekleyelim, rengi siyah olsun, program kısmına aşağıdaki gibi yapın:

Her zaman hareket eder, bir oyuncuyu yakın olarak görünce ateş etmeye başlar. Bunun da diğer oyuncular gibi sağlık değerini 100 yapın.

Artık oyun hemen hemen hazır, etrafa ağaç, bina, tepe, çukur… ekleyerek süsleyebilirsiniz. Dünyanın da ayarları ile oynayarak, gündüz, gece gibi seçenekleri değiştirebilir, oyunun açılış ekranına “Description – tanım” kısmına ne yazdı iseniz gösterebilirsiniz.

Oyuncular ve ortada bir adet düşman da var.

Yaptıklarınızı paylaşmak için Windows Live, Facebook veya Twitter hesabınız olması ve giriş yapmanız gerekiyor.

Bu oyunun bitmiş halini aşağıdaki adresten edinebilirsiniz:

http://www.kodugamelab.com/world/HGLlwXMlt0i1dNsLEfUxRw== (Download edin, çalıştırın – 140 KB)

Reklamlar