Şubat 2011’deki HAKASU (havada, karada ve suda giden araç https://tbagriyanik.wordpress.com/2011/02/13/hava-kara-ve-suda-hareket-eden-arac-hakasu/) yazımda bahsettiğim gibi blender 3d programını kullanarak gerçekleştirme çalışmalarım devam ediyor. Tabii önce blender (www.blender.org) programını iyice öğrenmek gerekiyor.

1.5 yılda gelebildiğim seviye çok sevindirici değil, ama geçen hafta ilk kez blender oyun motorunu kullanarak bir arabayı hareket ettirmeyi başardım. Yani HAKASU’nun karadaki hali artık var.

http://www.facebook.com/blenderWorks sitemde haber ve resim gibi paylaşımlarda bulunuyorum. Takip edebilir hatta bu süredeki 300’e yakın yaptığım blend dosyalarını indirebilirsiniz.

Çalışmaları aslında birçok blender 3d sitesindeki videoları seyrederek yapıyorum. İndirdiğim 400 videonun toplam süresi 150 saatin üzerinde.

Tavsiye edebileceğim siteler şunlar:

Arabanın tasarımı için gereken resmi http://www.darringer.com/carta/images/model-bluesmobile2.jpg adresinden indirdim. Kısa bir sürede yani 2 saatte arabanın 3d hali yazırdı. Hatta yazıcıdan kartona çıktı alarak makas ile kesip yapıştırarak elle de yaptım:

Kendi tasarladığım arabayı http://www.tutorialsforblender3d.com/Game_Engine/Vehicle/Vehicle_2.html sitesindeki hazır kodları kullanarak kullanılabilir (sürülebilir) yaptım. Bu da yaklaşık 2 saat sürdü. Aslında hazır materyal ve kod varken bir günde araba oyunu hazır hale gelebiliyor!

Arabanın modelleme videosu:

Birinci deneme videosu: 

İkinci olarak da yolun eklendiği video:

blender programı ile yapılan blend dosyalarının internet tarayıcısı içinde çalışabilmesi için ücretsiz bir eklenti olan Burster kurunuz. Burster ile ilgili daha fazla bilgi için adres http://geta3d.com/ buradadır. 25 MB civarında bir kurulumu var. Linux ve Windows desteği var.

Eklenti kurduğunuzda oynamak isterseniz http://yunus.sourceforge.net/blenderWorks/carGame.htm adresini ziyaret ediniz. Tarayıcı içinde oynamak “multiplayer – çoklu oyuncu” fikri de veriyor. Ama bunun için “server-client sunucu-istemci” mantığını öğrenmek gerekli. http://www.nilunder.com/tutorials adresinde “Networking / Sockets” videosu faydalı.

Ağ desteği için 1 sunucu ve ona bağlı birçok kullanıcı olması gerekir. Bu da en az 2 blend tasarımı anlamına geliyor.

Reklamlar