Biraz eskiseler de http://www.deusex.com/ ve http://www.ea.com/crysis oyunu ile ilgili fikirlerimi yazayım dedim. Deus Ex’in birinci oyununu oynayalı aslında nerede ise 10 yıldan fazla zaman oldu. Crysis’in birincisini oynayalı da 5-6 yıl oldu galiba.

Ekran görüntülerini ben çekmedim, klavye kısa yolları yoktu, başka bir program da kullanmak istemedim. Zaten oyunları laptop ile oynadığım için çok yavaştılar.

deus ex - human revolution

crysis 2

Her iki oyunda da mantık aynı, yani yarı insan yarı robot olarak genellikle tek başınıza görevleri bitiriyorsunuz. Gizlenme, kalkan/zırh, daha güçlü zıplama, itme gibi güçleri zamanla “upgrade – güncelleme” yaparak elde ediyorsunuz.

Özellikle silah ve yetenek geliştirmenin oyunun son bölümlerinde maksimuma ulaşması çok da iyi bir şey değil bence. Zaten oyun biterken tüm silahlar veya güçlerin olması çok etkileyici değil.

Maalesef eğer Fallout 3 oyununu oynamış iseniz bu tür aksiyon oyunları sıkıcı gelebilir ve kısa sürede bitmeleri de can sıkabilir. Eşya toplama, alma, satma gibi çeşitlilikler Fallout oyununda çok güzel işlenirken, Crysis bu konuda sıfır puan alıyor, Deus Ex ise belki yarı puan kapabilir. Deus Ex’de yetenek ve eşyaları değerlendirme var, ama kendinize bir “kişilik” kazandırmanız yok.

Tekrar söylemek gerekirse “Crysis 2” en fazla 10 saat gibi sürede hilesiz olarak bitiriliyor. “Deus Ex” oyununda ise bir haftada çoğunu bitirebilirsiniz. Bazı zor “boss – patron” ve çok sıkıştığımız yerde “trainer – yardımcı yazılım” ile sınırsız sağlık ve mermi elde edebilirsiniz. Çok çabuk ölme ve yüklenme süresinin uzun olması bu yola başvurmamıza neden oluyor. Lisanslı oyunlar için “patch – yama” indirilerek yüklenme süreleri iyileştirilebilir.

Teknoloji yazılım ve donanım olarak çok ilerlediği halde hala eski oyunlar ile aynı seviyede oyun çıkarılması hayal kırıklığına neden oluyor. Grafikler ve seslendirmenin iyi olması tek kalite kriteri değil. Bu arada Crysis2 Türkçe idi, ama çok fazla küfürlü olması küçük çocuklara iyi bir örnek diyemem. İlk kez Türkçe seslendirilen ve alt yazı ile desteklenen oyun oynadım, sanki bazı kişilere genç – yaşlı seslendirme tam tutmamış gibi geldi.

Kısaca eski sürümlerinde çok sevdiğim iki oyunun yeni sürümleri heyecansız ve tekdüze  konu işlemeleri yönünden söylenecek çok fazla bir şey bulamıyorum. Bakalım Crysis3 nasıl olacak… Galiba bu tür oyunların asıl amacı “teknoloji önizlemesi”, yani oyun motorunun yeteneklerini gösterek diğer oyun firmalarına satmak. Oyun CD’si içinde eskiden “editor – düzenleyici” de çıkardı. Kendi haritamızı yapabiliyorduk.

Reklamlar