Merhaba, herkese kazasız günler dilerim. Geçen hafta kredi ile sıfır Meriva aldık. Bununla ilgili görüşlerimi paylaşmak istedim.

Bir süre önce yazdığım araç arama makalem:
https://tbagriyanik.wordpress.com/2012/05/23/sifir-binek-arac-arastirmasi/
http://www.opel.com.tr/opel-serisi/satis-alani/arabalar/meriva-ng/modeller-ve-aksesuarlar/modeller.html

Aracın ilk resimleri:

(resimdeki vatandaş teslim görevlisidir.)

Önceki aracımız sıfır Ford Focus 2005 idi. 7 yıl kullandık. Bu sebeple biraz onunla karşılaştırma yapacağım. Ondan önce de Uno’muz vardı. Hatchbackden sedana sonra da MPV (aile aracı) geçiş yaptık.
Uzman veya araç konusunda ustayım demiyorum, zaten genelde karşılaştırmayı görünüm ile ilgili yapacağım:

– Standda araç çok daha büyük gibi duruyordu, almadan önce test etmedik, sadece bindik.

– Hediye olarak tüm camlarda film, karter koruma, bagaj alt boya koruma, arka park sensörü, tüp ve ilkyardım seti verildi. Kauçuk paspas ve yedek lastik vermediler.

– Stepnenin olmaması biraz can sıkıcı. yarım boydaki lastik bile olmalı gibi geliyor bana. Sıvı ile dolum verimli mi şüpheliyim, inşallah lastik patlama/yarılma sıkıntısı olmaz.

– İç genişlik çok güzel, bagaj ve arka koltuklar çok geniş. Ön sürücü koltuğuna daha tam alışamadım, biraz çukurda gibi hissediyorum.

– Genel malzeme biraz sert kullanılmış, Focus’ta direksiyon ve ön panel daha yumuşak. Sert plastik dediğim adi plastik değil ama yine de ele gelen şeylerde biraz yerlerinden oynuyormuş gibi. Alman mühendislerin tasarımı güzel sayılır. Bence Focus bu konuda daha iyi.

– Benzinliden dizele geçtik, motorun gürültü ve hızlanmasına daha alışamadım. Vites geçişlerinde hızlanma istediğim gibi değil, birinciden ikinci vitese geçince birden yavaşlıyor.

– Otomatik olan birçok özellik kullanım deneyimini iyileştiriyor. El freninin elektrikli olması iyi fikir. Lambaların otomatik yanması, yağmur sensörü gibi şeyler sizi arkaplanda sanki bir “yapay zeka” varmış gibi hissettirebilir.

– Vites yükseltilmesi gerektiğinde yeşil “Shift” lambası güzel ama her zaman güvenmeyin, siz motorun sesini ve sarsıntısına göre kendiniz zaten vites geçişlerine alışırsınız.

– 1.3 motor şimdilik 1400 kg ağırlıktaki boş aracı çekmekte zorlanıyor gibi. Atak bir araç değil, ama bazen de çok iyi hızlanıyor, daha birbirimize alışamadık. :)

– Klima ve radyo kısmı karışık geldi, düğmeler küçük, Focus ise daha büyük ve düğmelerde seçenek sayısı azdı. Mesela 6 kanal için yapılan düğmeler çok küçük, radyo hafıza ayarı karışık geldi.

– Hoparlör ses kalitesi 30 seviyesine kadar fena değil ama sonda ses bozulmaya başlıyor. Zaten yüksek sesle müzik pek dinlemeyiz.

– Gösterge hız paneli çok güzel ve bilgilendirici. İç aydınlatmalar tam yerlerinde ve kumanda ile farların yakılabilmesi karanlıkta size yardımcı olacaktır.

– Motor derli toplu, silecek suyu kolay erişilebilir. Ama birkaç kapak gövde içinde kalmış. Zaten Focus’ta yıllarca o kapaklara dokunmadım bile. Bu arada motor aşırı ısı ürettiği için elinizde dokunmasanız iyi olur.

– CD ve usb’den mp3 desteği denemedim. DVD muhtemelen desteklemiyor. 700 MB içine 100 şarkı sığabiliyor.

– Ortadaki metal raylı boşluk güzel, spor görünüm kazandırıyor, kat kat olması eşya koymak için çok elverişli.

– Kol koyma yeri ileri alındığında emniyet kemeri takma yerine engel olabiliyor, çıkarırken kolayca elinize emniyet kemerinin tokası gelmiyor.

– Arka ve ön sis farı için yapılan düğmeler biraz şaşırtıcı, basılı olduğunu sadece hız göstergesindeki simgelerden anlayabiliyorsunuz, bir çıt sesi ile açık kapalı olduğu hissi verilse daha iyi olurdu.

– Arka ve ön buğu gidermesi güzel çalışıyor, bu sırada fanlar maksimum hızda çalıştığı için biraz gürültü oluyor, neyse ki kısa sürede buğu gideriliyor.

– 50 TL’ye OPET’ten 13 litre eurodizel aldım. Menzil olarak 150 km yazıyordu. Bu da galiba 30 kuruşa geliyor. Yani bir depo ile 600 km şehiriçi gibi, tabii şehir dışında belki de 900 km olabilir.

Genel olarak söylemek gerekirse, Meriva çok nazik bir araç, zorlama veya hor kullanılmaya layık değil.

Tekrar kazasız ve sağlıklı mutlu günler dileğiyle… Yolunuz açık olsun!

Reklamlar