64 bit işletim sistemi kurduysanız eski programların çalışmaması canınızı sıkabilir. Çoğu 32 bit programlar “uyumluluk modu” sayesinde çalışabiliyor. Windows 7’nin “Özellikler” penceresindeki uyumluluk düzenleme sekmesinde belli bir yere kadar çalışıyor. Ama çalışmayan bir program için daha fazla ayarı göremiyoruz.

Asıl sorun 16 bit MSDOS programlarının çalışır hale gelmesi. Bunun için “D-Fend Reloaded” adlı programı kullanabiliriz.

İndirme adresi: http://dfendreloaded.sourceforge.net/

D-Fend aslında eski oyunları tekrar oynayabilmeniz için tasarlanmış kaliteli ve ücretsiz bir programdır. Türkçe dil desteği ve harici programlara (QBasic, FreeDOS, ScummVM http://www.scummvm.org) desteği vardır.

D-Fend uygulaması DOS’u bilgisayarımızda taklit eden bir altyapı sağlar. Mesela 90’lı yıllarda bilgisayarımıza disketten ses kartı ve ekran kartı tanıtımı (driver-sürücü) en zor şeydi. Bu programda örneğin SoundBlaster16 ve S3Trio VGA ekran kartı tanıtmak çok kolay.

Çalıştırmak istediğiniz programın tüm dosyalarını bir klasöre açın. Programın exe dosyasını isterseniz sihirbaz isterseniz elle D-Fend içine ekleyin. Sihirbazda birçok eski oyun için hazır ayarları görebilirsiniz.

Oyununuzu çalıştırdığınızda Ctrl+Alt+F5 kısa yolu ile video kaydı bile yapabilirsiniz. Ctrl+F5 ile ekran yakalama kısa yolunu kullanabilirsiniz.

CD veya DVD sürücüsünü “Düzenle*Donanım*Sürücü” penceresinden ekleyebilirsiniz. Bir program kurmanız gerekirse varsayılan olarak C:\users\D-Fend Reloaded\VirtualHD\ içine atılabilir.

 Eski bir helikopter oyununun CD’den kurulması

Reklamlar