SVN (Subversion – http://en.wikipedia.org/wiki/Apache_Subversion) açık kaynak olarak yazılım geliştiricileri için kullanılabilen bir altyapıdır. Subversion projesini http://subversion.apache.org/packages.html adresinde indirebilirsiniz.

Git (http://en.wikipedia.org/wiki/GitHub) ve CVS (http://en.wikipedia.org/wiki/Concurrent_Versions_System) gibi benzer kullanımlar da vardır. Projede kullanacağınız dil veya veri tabanı belli bir türe bağlı değil, yani ister C#, ister PHP yapın önemli değildir. Dağıtımı yaptığınız sunucunun dosya sınırlandırmalarına dikkat etmek gereklidir.

Google Code (http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Code) ücretsiz olarak hizmet veren sunucudur. Gmail adresiniz var ise http://code.google.com/intl/tr-TR/ adresine girerek “yeni” bir proje açabilirsiniz. Projenizin wiki sayfaları ve indirme (download sayfası) gibi işlemlerini bu adresten düzenleyebilirsiniz.

Client (istemci) programı olarak http://tortoisesvn.tigris.org/ programını kullanabilirsiniz. Kurulumun tüm adımlarını burada yazmayacağım. İşletim sisteminize ve işlemcinizin 32/64 bit olmasına göre uygun olan sürümü indiriniz ve kurunuz.

Var olan bir projenin SVN adresini biliyor iseniz, bilgisayarınızdaki boş bir klasöre sağ tıklatıp “SVN Checkout…” komutunu vererek projenin kullanılacağı yeri tespit etmiş olursunuz. Salt okunur olarak kullanacak isek (yani projenin geliştirilmesi değil de sadece kullanmak için) http://[projeAdi].googlecode.com/svn/ gibi bir adrese gereksinim vardır.

Projede bir gelişme olduğunda artık siz de en son sürümü elde edeceksiniz. Klasöre sağ tıklatıp “SVN Update” demeniz yeterlidir.

Geliştiriciler dünyanın herhangi bir yerinden üye oldukları projeye ulaşabilir ve düzenleme yapabilirler. Bu durumda kullanılacak adres https://[projeAdi].googlecode.com/svn olacaktır. Siz de bilgisayarınızdaki yeni bir projeyi dağıtıma açmak veya üye olduğunuz bir projeye erişmek isterseniz bir klasöre sağ tıklatıp “SVN Checkout…” komutunu verebilir ve kullanıcı adı, parola girişi ile oturum açabilirsiniz.  Gmail girişinden sonra parolanızı profilinizin içindeki https://code.google.com/hosting/settings adresinde görebilirsiniz.

Projenin son halini bilgisayarınıza indirmek için daha önceden “checkout – ayrılma” yaptığınız klasöre sağ tıklatıp “SVN Update” komutunu veriniz. Eğer siz de paylaşımda bulunmak isterseniz değişen dosyaları projenin havuzuna gönderebilirsiniz. Klasöre sağ tıklatıp “SVN Commit…” komutunu veriniz.

Artık geliştirici olarak diğer takım arkadaşlarının neler yaptıklarını görebilir, haberleşme, not alma ve eski sürüm kod karşılaştırması gibi gelişmiş işlemleri yapabilirsiniz. Revizyonları inceleyebilir, istenen dosyayı geri yükleyebilir, kilitleme yapılacak ve göz ardı edilecek dosyaları belirleyebilirsiniz.

Google Code web ara yüzü içinde de bazı temel işlemler yapılabilir. Yine uygulama gerekli yerlerde uyarılar (Review) ekleyebilir, diğer kullanıcılardan geri bildirim alabilirsiniz. “Source*Browse” sekmesine gelerek istenen metin dosyasının içini görebilirsiniz, düzenleyebilirsiniz. Kaynak kodu incelerken diğer kullanıcılar için “yorum – comment” ekleyebilirsiniz.

Eğer istemeden çok kritik bilgilerinizi yayınlamış iseniz sitenin “Source” sekmesindeki “Reset this repository – Depoyu sıfırla” komutunu kullanınız. Bu revizyon numarasını 0 yapacak, wiki sayfalarını da ilk haline çevirecektir, yani veriler silinecektir.

Resimler:

1-       Google Code içinde yeni bir proje açmak veya var olan projelerinizi görmek

2-       Projenin web sitesi:

3-       Projenin kaynak kodları:

4-       Projenin girişinde kullanılacak ad ve parola (Gmail girişi sonrasında https://code.google.com/hosting/settings adresinde parolanızı görebilirsiniz):

5-       Boş bir klasöre sağ tıklatıp “SVN Checkout…” yapılması:

6-       Eğer sadece kullanma amaçlı ise http olan adresi giriniz:

7-       OK denilince gelen mesaj kutusunda “Evet”e basınız.

8-        Boş klasörü tanıttık ve gelen rapor ile adım adım ne olduğunu gördük:

9-       İstenildiği zaman “SVN Update” denilerek yeni sürüm kontrol edilebilir:

10-   Eğer bir geliştirici olarak katılmak istersek https adresini kullanırız:

11-   Artık Gmail için kullandığınız ad ve parola (4. adıma bakınız) ile giriş yapabilirsiniz:

12-   Artık “işle – SVN Commit…” komutu verdiğinizde diğer üyeler sizin değişikliklerinizi görebilecekler ve kendi disklerindeki sürümü güncelleyebileceklerdir:

13-   Her değişiklikte neler yapıldığını “Message:” kısmına belirterek yardımcı olabilirsiniz:

14-   Windows gezgininde dosya ve klasörlerin simgelerinde yenilikler ve değişen dosyalar belirtilir:
Proje güncel 

Dosya güncel 

Dosya değişmiş 

Reklamlar