Drive Vaccine ve RollbackRX  (her ikisi de aynı firmanın ürünü) programlarına çok benzeyen COMODO Time Machine (pdf kılavuzu) programı ile bilgisayarınızı istediğiniz zamana geri döndürebilirsiniz.

İndirmek için : http://www.softpedia.com/get/System/Back-Up-and-Recovery/Comodo-Time-Machine.shtml

Kurulumu ve kullanımı kolay, ücretsiz bir sistem geri yükleme programı. İlk açılış ekranında da menülerine erişerek bilgisayarı yedeklenebilir, değişiklikleri geri alabilirsiniz. Birden fazla disk bölümü var ise kurulumda veya daha sonra sürücüleri seçerek korumaya alabilirsiniz.

3 yıldır kullandığım Windows 7 Professional 64 bit sürümünü bazı problemlerden (Bluetooth cihaz tanımama, kapanma sorunu…) dolayı silerek Win7 32 Bit’e dönmüştüm. Maalesef RAM’in 3.1 GB olarak gözükmesi dışında önemli ölçüde yavaşlama da meydana geldi. 3 ay kullandıktan sonra dün Win7 64 bit’e geri döndüm. Tekrar kurulumda nerede ise daha önceki problemlerden eser kalmadı diyebilirim.

Özellikle 4 GB RAM’iniz var ise kesinlikle en iyi performans 64 bit ile elde ediliyor. Açılış ve kapanış hızı 32 bitte sürünüyordu diyebilirim. Ama aynı makineye yeni ve doğru işletim sistemi kurulunca performans da yerini buluyor.  Ayrıca “blender 3d” programının takılarak çalışması, render işlemlerinin uzun sürmesi de artık yeter dedirtmişti.

Şimdilik çözemediğim bir sorun akşam bilgisayarı kapattıktan tam 6 saat sonra, sabahın mesela 5’inde kendini açıp, 30 saniye sonra geri kapanması. Bu otomatik açılmanın nedenini bulamadım. “Olay Görüntüleyicisi”nde o saatte olanlara bakınca aşağıdaki gibi bir liste görülüyor:

 

Reklamlar