http://www.cizgi-tagem.org/ adresinde görebileceğiniz gibi ücretsiz üyelik ve sertifika alabilme imkanımız var. Ali Tan hocamızın hatırlatması üzerine PHP temel seviye sertifikasını deneme sınavları ve bitirme sınavlarına girerek elde ettik.

30’a yakın ücretsiz eğitim sizi bekliyor. Mesela Visual Studio 2010 Temelleri de PHP gibi 4 deneme ve 1 ana sınavdan oluşuyor. Yaklaşık 120 soru yaptığınızda tüm Türkiye ve kendi ilinizdeki başarınız belli oluyor. Ayrıca katılım belgenizi “Hesap Yönetimi”ni tıklatarak görebilirsiniz. Ancak Adobe CS5 Web Tasarımı kursu aşırı uzun, yani 15 deneme ve 4 bitirme sınavını bitirmeniz gerekli. (19*40=760 sorunun yapımı saatler sürebilir. 13 saatte bitirdim. Oysa VStudio2010 40 dakika sürüyor.)

Adobe kurslarını bitirebilmek için çok sayıda deneme sınavı ve bitirme sınavları var. Aslında Çizgi TAGEM’in ana başlangıç kursu “A+ Bilgisayar Teknik Servis Elemanı“.

Bilgisayar donanımı ve ağ ile ilgili bir sitede nerede ise tüm alanları (3DMax, AutoCAD, iOS programlama…) kapsayan derslere ve kaynaklara ulaşabilirsiniz. Üye olduktan sonra dersleri takip edebilir, kütüphanedeki kitap ve videoları indirebilirsiniz.

İşin özüne dikkat etmemiz gerekirse, “bu sertifikalar ne kadar geçerli?” ve “kazandığımız yeterlik ne kadar etkin?” sorularını kendimize soruyoruz. Maalesef temel seviyedeki bilgiler sadece klavye fare kısa yolları ve program menülerini ezberlemek değil. PHP’de biraz kodlamaya girilmiş ama sorularda yazım ve mantık hataları da var. Özellikle Visual Studio’da içerikte fazla kullanılmayan ve ezber gerektiren, işlevsel olmayan konulara ağırlık verilmiş. Aşağıdaki 2 sertifikayı alan kişiler artık rahatça PHP kodlamaya başlayabilir ve VB/C# ile program yazabilir diyemiyoruz.

Genel olarak bakıldığında sadece çevrimiçi öğrenim değil, yüz yüze eğitim, sınıflar ve materyal desteği olduğunu görmek güzel. Deney setleri, kitaplar, kitler çok sayıda ve çeşitte var.

Yakup Aras hocamızın öğretmesi sayesinde kendimiz de kurs açabiliyoruz. Hatta belli zamanlarda canlı ders anlatımı (Adobe Connect) yapabiliyoruz:

http://www.cizgi-tagem.org/tbagriyanik/ : üye olunarak derslere girilebilir

Sertifikalarımız:

Reklamlar