Eski DOS oyunlarından Duke Nukem, Blood ve Shadow Warrior artık Windows 7 TR 64 bit ile oynanamıyor. Benzeri DOS ve 32 bit oyunları/programları çalıştırabilmek için Microsoft, Windows XP Mode diye bir eklenti düşünmüş.

XP Mode aslında sanal makinede çalışan bir işletim sistemi. İsterseniz siz de VMware, Virtual PC veya Virtual Box programlarında XPSP3 CD veya iso’sundan açarak kurulum yapabilirsiniz. XP Mode’u ücretsiz olarak indirdikten http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx sonra ille de MS Virtual PC kurmanıza gerek yok. “Sun Virtual Box” programı ‘Windows XP Mode base.vhd’ (~1GB) sanal diskini tanıyor. Ama bu işletim sisteminin 30 günlük olduğunu unutmayınız.

Sanal makineniz ile ana işletim sistemi arasında klasör paylaşımı yapabilirsiniz. Ayrıca sanal makinedeki misafir eklentisini (guest additions) muhakkak kurunuz. Böylece ekranın ve ses kartının sürücü problemi kalmaz.

32 bit programları artık çalıştırabiliyoruz. Ama 16 bit DOS oyunlarında ses kartını (Sound Blaster) tanıtma sorununu çözemedim.

Eski oyunlar ile ilgilenmek yerine yeni oyunlara bakalım. Duke Nukem Forever (kurulum 4 GB) ve Fallout 3’ün DLC (indirilebilir içerik – downloadable content) fena değil. Eğer bu tür aksiyon oyunlarını seviyor iseniz yeni sürümleri veya eklentileri de ilginizi çekebilir.

Duke görüntüde eski DOS sürümünden çok daha görsel olarak güzel, ama eski heyecanı veremiyor. Hareket alanınız tek yönlü olarak kısıtlı, oysa eskiden gizli yerler ve silahlar bulmak çok daha güzeldi. Şimdi artık istediğiniz kadar silah taşıyamıyorsunuz. 12 yıl bekledikten sonra “ego – aslında sağlık” özelliği ve biraz daha fazla cinsellik ile açıklarını kapatmaya çalışıyorlar.

Asıl yeni keşfettiğim DLC konusu. Fallout 3’ün normal bölümleri bittiğinde oyunun bittiğini zannetmiştim. Oysa daha 5 tane daha indirilebilir bölümler varmış. http://fallout.wikia.com/wiki/Fallout_3 adresinde sırası ile :

Bu bölümler sayesinde oyuna kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. İndirilen dosyaları “C:\Program Files (x86)\Bethesda Softworks\Fallout 3\Data” içine kopyalayın, sonra da FalloutLauncher.exe çalıştırılarak istenen bölümleri aktifleştirin. Oyuna başlayarak yeni eklenen görevleri oynayabilirsiniz.
Fallout’u “Games for Windows Live” ile oynamak istemiyorsanız http://www.fallout3nexus.com/downloads/file.php?id=1086 adresindeki küçük yardımcıdan destek alabilirsiniz.

Ekran görüntüleri:

Reklamlar