Kullandığımız blender 3d veya başka bir program da olsa aynı hataları yapabilir, aynı problemler ile karşılaşabiliriz. Mesela en kolay yoldan bir nesne nasıl çizilebilir?

Modelleme yapacağımız bilgisayarımızın RAM ve işlemci gücü (çekirdek sayısı) önemlidir. Çok detaylı projelerde RAM’iniz bir anda tükenebilir. Windows kullanıyorsanız RAM bittiğinde swap dosyası denilen dosyanın kullanıma geçtiğini bilirsiniz. Sabit diskin kök dizinde saklanan swap dosyası, maalesef disk hızının RAM’e göre çok düşük olması nedeni ile yavaşlığa neden olur. En iyi çözüm 64bit işletim sistemi kullanarak 8 GB ve üzeri RAM almaktır.

Deneme yapmak için uygun bir blueprint (mavi kopya, plan, kılavuz) aradım ve kolay olacağını düşündüğüm Beetle buldum http://cinema4dtutorials.com/modeling/modeling-a-car/:

Blueprint bulmak için özel siteler olsa da, Google görsel araması yeterli oldu.

Tek resim içinde aracın üstten, yandan, önden ve arkadan siyah beyaz çizimleri var. Her ne kadar göz kararı araç tüm yönlerden oranlı dursa da blender programına geçtiğimizde, ana yönlerde büyüklüklerin eşit olmadığı görülüyor. Bunu gidermek için bir resim düzenleme programında blueprint dosyamızı düzenleyebilir veya blender programında arka plana resim eklerken ayarlamalar yapabiliriz.

Hedefimiz belli olduğuna göre artık bir yöntem belirleyerek nesnemizi tasarlayalım.

1. DENEME

Acaba şöyle bir yöntem var mıdır: sahnede üst üste ve yan yana binlerde minik boyutta küplerimiz olsa ve biz de blueprint’teki görünümleri kullanarak gereksiz küpleri silip, ortaya lego benzeri bir sonuç elde edebiliriz.

Çok kolay yapılabilir gibi gözüküyor ama büyük bir sorunumuz var: blender’da örneğin 150*150*150 adet küp eklediğimizde program aşırı yavaşlayacaktır. 0.015 ölçekli bir kübü “Modifiers*Array” ile sırası ile x, y ve z boyutunda 150’şer adet çoğalttığımızda aşağıdaki gibi belleğimiz bitti, blender yanıt veremedi ve hatta Windows’un kum saati bile dönemedi.

Oluşan dosya boyutu şimdilik 65 KB’dır. “Array modifier” özelliklerini tek tek “Apply” dediğimizde ise (bu işlem de çok uzun sürüyor ve blender işlemin ortasında kilitlendi) dosya boyutu 2 GB üzerinde oldu. 150*150*150=3.375.000 adet küp çok değil aslında ama unuttuğumuz şey elimizdeki nesnede milyonlarca yüz, nokta ve kenar olduğudur. Yaklaşık 20 milyon kenar ve 27 milyon nokta var.

Oyunlarda düşük çözünürlüklü (low poly) modeller ile en az 24 FPS olabilecek kadar akıcı hale gelebilirken, bizim basit nesnemizde aşırı fazla gereksiz nokta var. Özellikle içteki kimsenin göremeyeceği kısımlardaki fazladan küpler unutulmamalıdır.

http://www.tr3d.com/dersler/ders/dv/ adresinde CAD/CAM ve CNC gibi temel konularda bilgiler var. Bilgisayar veya PLC kontrolü ile katı cisimlerin üç boyutlu çıktılarını elde edilebilen cihazlar vardır. Kabartma olarak bir şeklin yavaş yavaş şekillendirilmesi denilebilir.

2. DENEME

Vazgeçtiğimiz önceki yöntemde “Object Mode” içinde kalarak yapmaya çalıştık. Şimdi de sadece bir küp alıp, düzenleme durumuna geçerek 150 kere “Subdivide” yapalım. Bu durumda da maalesef aşırı sayıda yüz ve nokta elde ediliyor. Yaklaşık olarak 130 bin adet kenar elde ediliyor. Dosya boyutu da 10 MB civarında (RAM’den de 50 MB gidiyor), her kaydet komutu verdiğimizde biraz beklemek gerekiyor. Eğer inatla devam edip bir şeyler çıkmasını beklersek aşasıdaki resme benzer bir sonuç olabilir. Yine biraz lego gibi gözüküyor.

3. DENEME

Önceki deneme hem yavaş ilerliyor hem de sonuç kötü gözüküyor. Şimdi de “Bezier” eğrileri ile deneme yapalım.

Yaklaşık 1000 kenarı bulunan, 6 MB boyutlu bir dosyamız oldu. Değerler çok iyi gibi gözüküyorsa da bu seferde üst ve önden çizerek yaptığımız iki ayrı nesne nasıl birleştireceğimi bulamadım. Adobe Fireworks programında “Modify*Combine Paths” menüsünde bazı seçenekler var. İki şekli birbirinden çıkarabiliyoruz, birleştirebiliyoruz (join, intersect, punch…).

4. DENEME

Nihayet doğru olan tekniği buluyoruz. Aslında en başta verdiğim bağlantıda zaten anlatılıyordu.

http://cinema4dtutorials.com/modeling/modeling-a-car/

Adım adım yapım sırasında önemli bir nokta dikkati çekiyor. Eğer çok detaylı bir nesne ile uğraşıyor iseniz, nesneyi TEK hamlede değil, birçok parçaya ayırarak yapın. Mesela sitedeki anlatıma bakarsanız, önce ön motor kapağından başlıyor, sonra bir tampon (mirror – ayna yapılacağına dikkat ediniz), dış kaporta, çamurluklar gibi sıra ile yapılıyor.

Ekranı 3DMax programındaki gibi 4’e ayırmak için Ctrl+Alt+Q kısa yolunu kullanabilirsiniz.

Bir güzel özellik daha tavsiye edebilirim, “File*User Preferences…*Add-ons*Dynamic Spacebar Menu” seçeneğini aktifleştirin. Artık boşluk tuşu eski sürümlerindeki gibi çalışacak ama daha yetenekli olacaktır.

Reklamlar