Nihayet dizüstü dönemine şubat 2010’da geçtikten sonra, tekrar masaüstü PC rahatlığına kavuştum, ona monitör aldım 🙂

Dizüstünün zaten klavyesi (numerik klavye yok), faresi (dokunmatik tuş kısmı) ve 15.6 inch ekranı var. Bir yere giderken sadece güç kablosu taşımak gerekiyor. Fareyi unutmayalım.

Şimdiki halinde resimde görüleceği gibi, pek hoş olmasa da her yerinde kablo çıkıyor.

Çalışma masam:

Ortada zavallı Dell Studio 1557, iki büklüm olmuş.

Fujitsu ekran üreticisinin adresi: http://ts.fujitsu.com/products/displays/l_line/display_l20t2_led.html

Everest klavye biraz masaya sığmamış, sırf multimedya tuşları fazla diye almışımdır.

Fare Logitech lazer ama maalesef takılmalar olması pek güzel bir durum değil. Tüy ve tozdan çok etkileniyor.

Sağ tarafta üçlü prizlerin yetmediği görülebilir.

Kesintisiz güç kaynağı, modem, telefon ve diğer adaptörler çok karmaşa oluşturuyor. Ha diyeceksiniz ki, “Zaten dizüstünde pil ile koruma var”. Ama buradaki faydası elektrikteki dalgalanmalarını engellemek.

Ekran ile ilgili söyleyebilecek çok şey yok. Ses sistemi çok kötü, dizüstünün ses çıkışı çok daha iyi. Tabii çok daha iyi ses için ayrıca hoparlör seti almak gerek. Mesela oyun ve müzik dinlerken Creative ses sistemi çok iyi ses verebilir.

Led ekranlar daha ince ve az elektrik tüketiyor. AOC’yi de incelemenizi isterim: http://www.aoc.com/minisite/eco7/index.html

AOC fiyat olarak ucuz, hem de görüntü olarak da çok güzel görünüyor.

3 yıl yerinde garantisi veren Fujitsu’yu http://www.eksenbilgisayar.com/?urun-41585-FUJITSU-L20T-2–20–1600×900–5ms–LED-Monitor.html Kadıköy’den aldım. Eksen bilgisayar alırken test edip, hatalı piksel kontrolü yapmama izin verdi. Fiyatı 225 TL.

Hafif ve kurulumu kolay oldu. HDMI gibi bir istekte bulunduğunuzda 100 TL birden fiyat çıkıyor. Bu modelde VGA ile idare ediyoruz. 1600*900 çözünürlük var. Dizüstünde ekran ayarlarından “Birden çok ekran: Masaüstünü yalnızca 2 üzerinde göster” dediğinizde artırabilirsiniz.

LCD’deki gibi 60 Hz üzerine çıkamıyorsunuz. Ama LCD ekranlar çok ısınırken, LED ılık bir sıcaklık seviyesinde.

Kadıköy’de tablet (kalem stylus) sorduğumda bulamadım. Bari güzel bir fare altlığı oldun dedim, sadece dandik olanlar var.  Bir de Yazıcıoğlu tamamen dizüstü tamir üssüne dönüşmüş. Eskisi gibi çok da sizinle ilgilenmiyorlar.

Reklamlar