2008’de eOgr – kolay eÖğrenme PHP projeme başladığımda Internet Explorer 6 ve bazen de Opera yeterli oluyordu. Hatta diğer tarayıcılarda denemeyi uzun bir süre denememiştim bile. Firefox’un daha uyumlu olduğunu 2009’da keşfedince artık tasarımımı önce Firefox ile denemeye başladım. Özellikle Web Developer ve Firebug eklentileri beni kendine bağladılar.

Internet Explorer 7, 8 ve 9 bence çok fark yapamadı. Hatta en kötü tarayıcı olduklarına olan inancım devam ediyor. Bu arada yükselişte olan mobil web tarayıcıları, belki de gelecekte piyasaya çok daha fazla hakim olacaklar.

Chrome iyice olgunlaştıkça artık yavaş yavaş Mozilla Firefox’un yerini almaya başladı. Hem hızlı açılıyor, hem de alışkın olduğum kısayollar aynı. Özellikle CSS3 ve HTML5 denemelerimde önce Chrome, sonra Safari’ye bakarım. Eklentileri de çok küçük dosyalar oldukları için hemen kuruluyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers adresinde tarayıcıların listesini ve zamana göre gelişimlerini görebilirsiniz.

Şimdi ise beğendiğim Chrome’un eklentilerine bakalım (https://chrome.google.com/webstore?category=ext):

Reklamlar