Birkaç gün önce blender 3d (www.blender.org) ile nasıl bir proje yapsam diye düşünürken bu araç aklıma geldi. Nerede ise 1 yıldır blender 2.5 çıkacak diye bekliyoruz. Ama hala yeni ve önceki sürümlerden çok farklı olan sürümü stabil olmadı. Şu anda kullandığım sürümü 2.56a beta x64

http://cid-d0b01df58868413e.office.live.com/play.aspx/Ortak/hakasu?ref=1
adresinde ise internetteki bulduğum benzer (gerçek veya prototip) araçların resim galerisi var. Benim tasarımıma en fazla benzeyeni YEE Concept Car. Benzeme nedeni arka tekerleklerin hem karada hareket için tekerlek, hem havada yükselmek için pervane görevi alabilmesi.

Bizim hakasu (hava-kara-su) aracımız şimdilik sadece blender içinde bir sanal araç olacak. Gerçek hayatta denemek için önce maketini yapmak ve denemek gerek. Maket yapımı pahalı olabilir ve o kadar da yetenekli değilim.

Başlangıç olarak görünüm buna benziyor. Sarı renkli tekerlekler aslında bisiklet tekerleği gibi ince olabilir. İç kısmı böyle katı olmayacak, 3 veya 4 hareketli panel (rotor) olacak. Paneller de suda gidebilme veya havada yükselebilmek için yardımcı olacak. Çift motor sayesinde her ortamda sağ ve sola dönebilecek. Denizde sağ ve sola daha kolay dönülebilmesi için arkada bir dümen olabilir. Karada giderken ön tarafta yere sürtmeyi engellemek için küçük bir serbest dönen tekerlekcik olabilir. Havalanırken veya inerken yere çarpmamak için de arkaya 2 tekercik daha eklenebilir. Bu ekstra nesneler duruma (moda) göre ana gövdeye girebilir veya çıkabilir.

Zamanla diğer detayları yapabiliriz ve denemek için de bir “oyun” ortamı yapabiliriz. Dağlar, ağaçlar, göller, gökyüzü, yeryüzüne de birkaç ev filan ekledik mi, aracımız bu mekanda çalışabilir. Oyun denilince akla vurdulu kırdılı, yok etme görevi gibi şeyler geliyor. Ama silah eklemeyi sonra düşünürüz. Askeri bir araç yapma amacımız yok. Taşıma ve kurtarma için geliştirilebilir. Tek kişilik veya daha geniş uzun gövde yapılabilir.

4. bir mod da deniz dibine dalma olabilir. Deniz altında ilerleyebilir. Karlı dağlar (kayak), çöller (kuma gömülmemesi), bataklık ve başka mekanlar için modifiye edilebilir. Tabii kaza durumunda, mesela ters dönünce, yan devrilince ne olacak bilmiyorum. Segway‘deki gibi jiroskop desteği ile yalpalama ve devrilmeye önlem almak gerekebilir.

2 motor elektrik ile çalışacak. Dönüşümleri (transformasyon) sağlayan kollar da hidrolik olabilir. Enerji sistemi sadece elektrik aklıma geliyor. Güneş enerjisi destek olabilir. Akülerin şarj olması, ağırlık etkeni, denge durumu gibi düşünülmesi gerekenler var. Araca binmek için arkasında yukarı açılan kapı olabilir. Aracın alt kısmı da dayanıklı cam (fiber) ile kaplı olması sayesinde havadan yere, denizde de deniz altı görülebilir. Fiber gibi hafif ve dayanıklı gövde olabilir. Ama su altı basıncı nedeni ile çok derine inilemeyebilir. Çok yüksekte de sıcaklığın düşeceği unutulmamalı. Ama “insansız” araç düşünüldüğünde de bazı özellikler ona göre düzenlenebilir.

Reklamlar