160 GB’lik Philips diskim bir anda RAW’a dönüştü. Defalarca geri takma, ayrıca elektrik kablosu takma ve başka bilgisayarda denemelerim de boşuna 1 saatten fazla zamanımı aldı. 

Eski Slax ve Knoppix sürümleri ile açıp da denemelerim de boşa gitti. 2003 model Linux’lar ve 2005 model ERD’de de bilgisayarı açılış bile yapamadı.

Son umut olarak Ubuntu 10.04 Netbook sürümünü CD’ye yazdırdım ve uzun bir açılış beklemesinden sonra masaüstüne geldik. GParted programı diski görme (Ctrl+R) denememde biraz nazlandı.

Ama Ubuntu’nun bu sürümü gerçekten güzel, görünüm ve kullanım olarak çok basit. Çocuklar bile kullanabilir. Neyse, GParted ile zorla da olsa diski gördükten sonra “Yeni Bölüm” açma çabalarım başladı. NTFS olarak başaramasam da FAT32 olarak tüm diski biçimlendirmeyi başardım!

İçi boş haldeki disk ile fazla zaman geçirmeden Windows’a gelerek NTFS’e çevirdim. 2-3 saatlik zaman kaybı ve 100 GB silinen bilgiye rağmen, garanti ile uğraşmak istemeyenlere Linux tavsiye edilir.

Bu arada 2GB’lik RAW Flash bellek kurtarılmayı bekliyor. GetDataBack ve EaseUs gibi ücretsiz programlarla denemelerim işe yaramadı. Bu bellek inatla RAW’da kaldı.

Reklamlar