Carrefour’dan 229 TL’ye Samsung ES73 model foroğraf makinesi aldım. Önceki kameranın (Casper 8.1 MPixel) bataryası 3 yılda artık dolmaz hale gelmişti.

Kameranın teknik detayları :

http://www.samsung.com/uk/consumer/camera-camcorder/digital-cameras/compact/EC-ES73ZZBPBGB/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=specification

İlk hoşuma giden özelliği hafif olması (126 gr). Ayrıca 12.2 MPixel, 5x zoom da var. Hızlı açılıyor, menülerde dolaşma ve resim kaydetme hızı da iyi.

Paketten çizilmeyi önleyen bir kapak çıktı, ayrıca televizyona takıp kullanabilmek için de S-Video kablosu var. TV’ye takınca kendi ekranı kapanıyor, böylece fazla pil harcamıyor.

Video çözünürlüğü ve FPS’si 640×480 ve 30. Karanlık bir ortamda fazla kalite belli olmayabilir. 38 saniyesi 60 MB tuttu. Mikrofon kalitesi iyi, üzerindeki hoparlör ile çekilen video sesli olarak önizleme yapılabilir.

USB kablo ile hem veri aktarımı hem de şarj işlemi yapılabiliyor. Tek USB noktasından elektrik, veri aktarımı ve TV çıkışı yapılması güzel.

Menülerinde Türkçe desteği var. Başlangıç resmi, ses ve müzik seçenekleri var. İlk açıldığında tarih bilgisini geçmeyip, doğru zamanı girin, bu sayede çekilen fotoğrafın tarihi gerçek zamanı gösterecektir.

Resimlere bakmak için ille de POWER düğmesine basmak gerekmiyor, sol alttaki düğme ile hızlı bir açılış ile resimler videolar görülebilir. Resimlerin üzerinde basit düzenlemeler yapılabilir, çözünürlük değiştirme, karta kopyalama, kırmızı göz giderme, renk açma gibi. Menüleri karmaşık değil.

Kötü olan tarafları da;  menü düğmelerinin plastik olması, üzerindeki simgelerin kolayca anlaşılmaması diyebiliriz. Yandaki USB girişi biraz HDMI çıkışına benziyor, aldanmayın. Kutudan kılıf çıkmıyor, dahili bellek 10 MB çok yetersiz.

Reklamlar