İlk aldığımdan beri dizüstünün (dell studio 1557 – vatan computer – şubat 2010) işlemci ısısı 55oC civarında geziyordu. Özellikle ağır bir işlemde (oyun oynama, film oynatımı…) fan sesi artsa da kendi soğutması yeterli değildi. Eliniz ile kasanın altını kontrol ettiğinizde biraz fazla ısındığını hissedebilirsiniz.
 
MediaMarkt’tan aldığım MS-Z3C-00002 soğutucu ısının 45oC-48oC gibi olmasını sağladı. Ya da en azından dizüstünü biraz daha yükselterek (ayakları katlanabilir) hava akımını destekledi ve ısınma sorunu nerede ise bitti. Kauçuk yüzey dizüstünün aşağıya kaymasını engelliyor.
 
PC kasası kadar olmasa da biraz gürültülü. Normal çalışmada istenirse sessize almak için USB kablosunu çıkarılabilirsiniz. USB portunu 4 adete çıkarabilen çoğaltıcı almanızı da tavsiye ederim. Normalde 3 port idare edebilir. Ama klavye, fare, yazıcı, soğutucu derken 3 port yetmiyor.
 
İlerisini düşünerek 15 TL’lik HDMI kablosu da aldım. 1.5 metre LCD televizyona bağlamak için yeterli mesafe. Dizüstünün çözünürlüğü en fazla 1366*768. Öyleyse televizyon alırken 1920*1080 gibi çözünürlük desteği olmasına dikkat etmek gerek. Her ne kadar her zaman TV’yi bilgisayar ekranı olarak kullanmayacaksak da oyunlarda önemli olabilir.
 
22" monitörler 350 ile 500 TL arasında. TV özellikli olan bazı monitörler de var. Ama soğutucu sayesinde ekran göz hizasına geldiği için şimdilik monitör alma fikrinden vazgeçtim. Çözünürlükteki 768 değerine pek alışamadım. Uzun süre yazı yazan veya internette gezinen kişiler için sağ ve soldaki boşluklar faydalı değil. Sırf 16:9 oranında film seyredeceğiz diye bu yönteme geçilmesi sinir bozucu. Eskiden olan 4:3 görüntü oranı hiç fena değildi.
 
Linkler:
Reklamlar