Okulda yaptığımız örneklerden bazıları için http://tbagriyanik.xtreemhost.com/galeri2010/school.html adresini ziyaret edebilirsiniz. (5 örnek)
 
http://tbagriyanik.xtreemhost.com/galeri2010 sayfasını biraz daha düzenledim. (5 örnek + 2 etkileşimli sayfa)
 
Eğer kodları indirmek isterseniz bazı örneklerin adresleri:

HTML5 ile CSS3 (ya da Web3 diyelim) piyasaya girdiğinde Flash (pratik ve yaygın – açık kaynağa doğru gidiliyor) ve Silverlight (çok kullanışlı değil ve yaygın değil) büyük darbe yiyebilir. "Adobe Air" ile masaüstü desteğini sağlamaya çabalasa da bence yanlış yoldalar. Adobe masaüstü yazılım tasarımında çok geride. Java Applet’leri ise nerede ise hiç kullanılmıyor. VRML de yerini rahatlıkla WebGL veya Google’ın o3d teknolojisine bırakabilir. Bakalım neler olacak?

Visual Studio 2010 Beta 2 testlerinde VS pek gözüme giremedi. ASP.NET projeleri artık doğrudan master page ve üyelik sistemi ile geliyor. Sürpriz olarak script kısmında jquery’i görmek oldu. http://www.asp.net/ajax/ hala beta’dan kurtulamadı (0911 sürümü de birşeyleri hatırlatıyor). Bunu alıp VS2010 içine eklemediler. 6 MB dosyanın 2 GB içinde yeri hissedilemez bile oysa ki.

M$ (Microsoft) bizi çöp teknolojiler ile oyalamaya çalışıyor. Zamana ayak uydurmaya çalışırken olan "programcı"lara oluyor. Her versiyon da bir öncekini inkar eden bir sistemi var MS’in. Ben hala VS’nin Delphi 7’den bile daha kötü bir IDE ve böcek ayıklayıcısı olduğuna inanıyorum. Elimin altında güzel bir yardım ve örnek altyapısı olmadığı sürece VB.NET, ASP.NET ve C# bana göre buzdolabında yaşamak gibi olacak. Okul için zorunda olmasam VS’yi silip; yerine PHP (ve mysql), Flash (action script) ve blender (python) kullanmaya devam ederim.

Reklamlar