Aralık 2009’dan beri www.tuzlaatl.k12.tr okulumuz olarak AB eğitim projelerine katılmaya karar verdik. AB Hareketlilik ve benzeri konularda bilgi almak için www.ua.gov.tr adresine bakabilirsiniz. Comenius, Leonardo, Gruntvig gibi çeşitli projeler var. 2004 yılında da bir girişimimiz yarıda kalmıştı.
 
Ortak bulmak ve niyet mektubu elde etmek ilk problem. Bunun için 2 ana site var: www.etwinning.net ve www.globalgateway.org . Öğretmen olarak okulunuzu ekledikten sonra "proje ortağı – partner" arama çalışmaları başlıyor. Ülke ve meslek olarak eledikten sonra istediğiniz kişileri listenize ekliyor, projeler teklif ediliyor.
 
Etwinning – eEşleştirme sitesinde http://learninglab.etwinning.net/web/guest/home eöğrenme ile yaygınlaştırma bile var.
 
Genelde sosyal içerikli olan projeler için çok fazla kod/tasarım gibi detaylar yok. Bunun yerine internet formlarının dikkatli doldurulması gerekiyor.
 
Türk öğretmenlerinin özellikle ilkokul ve ingilizce öğretmenlerinin ilgisini çeken bu projelerde, meslek liselerinin payı az gibi görünüyor.
 
http://tuzlaldv.googlegroups.com adresinde ise grubumuz var.
 
Birkaç günde etwinning ile 4 arkadaş ve 4 proje açtım. Bunlardan Makedon, Yugoslav olanı kabul edildi. Bulgar olan 2 ortağın onayını bekliyoruz.
 
Konular: web tasarım ve programlama, online sınav, online öğrenme ve programlama temelleri. Yeni bir partner daha eklendiğinde blender kursu projesi eklemeyi düşünüyorum.
 
Projeler (ortak ve ardından NSS – Ulusal Ajans) kabul edildikten sonra öğretmen ve öğrenciler TwinSpace denen bir sitede biraraya gelip çalışabiliyorlar. Bu sitede dosya gönderme ve mesajlaşma öne çıkıyor. Takvim içine aktiviteler ekleniyor.
 
 
 
 
Reklamlar