http://kaan.basesistem.com/?cat=5 yazısını görünce şu fikirlerimi paylaşmak istedim:

Yunus Türkçe Programlama dilini tasarlamaya başlama nedenim, Delphi’nin çok esnek olması ve bol kaynak (www.delphiturk.com) olmasıydı. 2001-2003 yıllarında hemen her ay bir sürüm çıkardım. Ama zamanla klasik programlama mantığı ile tasarladığım için spagetti koda dönüştü. 2.8 sürümünden sonra terketmeye karar verdim.

Zaten kimsenin de umurunda değildi, o sıralarda. Son birkaç yıldır ise, üniversite öğrencileri proje konusu olarak “dil” yazımını seçmiş, benden yardım istemişlerdir. Aradan geçen zamandan sonra tekrar Delphi’ye dönüp, kodları düzenlemek bile ağır geliyor artık. Bunun dışında ticari program üreten bir yazılımcı arkadaş da Türkçe script dili ile basit ERP uygulamaları ile ilgili haberleşti.
Çekirdekde assembly ve C# gibi diller kullanılarak, basit form/rapor/sorgu pencerelerinde Türkçe dil kullanılması, programlamacılığın Türkiye’de daha fazla yayılmasına neden olabilir.

Lise ve üniversitedeki öğrencilerin bazıları (%5) gerçekten iyi programcılar. Ama çoğu içiçe if veya for yazamıyor, dizi değişkeni yapamıyor. Keşke herkesin rahatça kendi dilinde program yazabileceği bir altyapı olsa.
Basic dilinin en basit programlama dili olduğu zannediliyor. Bazı üst seviye programcılar basit olmasından dolayı “dil” bile demiyorlar. Oysa Lisp ve Ruby gibi daha basit ve nesne tabanlı diller var. Meslek lisesi yıllarında öğrenciler bu diller ile programlamaya başlamalıdır.
Özellikle Basic’de Goto gibi birçok tembelleştirici alışkanlık kazandırılıyor. Kodların okunaklılığı ve taşınabilirliği önemlidir.

“Açık kaynak” denilince sadece Pardus ve Linux akla geliyor. Türkiye’de kodlar açık olan projeler yaygın değil. Olsa bile kimse kodları alıp, daha iyisini yapmaya çalışmıyor, ya da bilen programcı en baştan kendisi yazmayı tercih ediyor.
Kodları sınıf veya kütüphane şeklinde yazmaya alışmak gereklidir. Diğer programcıların kendi projelerinde kullanabilmeleri için. Modüler programlama zor değildir. Daha derli toplu kod yazılır.

Reklamlar