PHP ve Flash ile çalışan bir uygulama örneği ararken, aslında aradığım şeyin "e-learning – e-öğrenme" olduğunu farkettim. 
 
Aslında
  • CMS (Content/course Management System),
  • LMS (Learning Management System) 
  • CRM (Customer Relationship Management) de hep merak ettiğim projelerdendir.

Daha önceden sınav projesini yaparken (SiPro http://www.tuzlaatl.k12.tr/sinav) ve ders hazırlama (Adobe Captivate) ile ilgili araştırmalarımda şu ücretsiz projeleri bulmuştum:

Flash ile yapılan bir örnek de Adobe’un kendi sitesinde var:

Yeni bulduğum açık kaynak projeler:

İstenirse Joomla gibi genelde forum amaçlı kurulan hazır sistemlere de quiz gibi modül eklenebilir : http://extensions.joomla.org/ ya da doğrudan http://www.joomlalms.com/ 

LMS karşılaştırma sitesi ve güncellemeleri takip etmek için: http://www.edutools.info/item_list.jsp?pj=4

100’ün üzerinde proje var. Genelde çok pahalı ve desteklenen özellikler zayıf. Kullanımları ve kurulumları karışık. Yeni bir sürüm çıkınca eski sürümü güncellemek problem çıkarabiliyor.

Online ders sistemi Türkiye’de Açık Öğretim ve Uzaktan eğitim ile mezun veren üniversitelerimizde var. Çok geniş döküman ve video gibi desteği bulunan Açık Öğretim (http://www.aof.anadolu.edu.tr/eogrenme.htm) sistemi incelendiğinde daha yolun başında olduğumuz görülüyor.

http://uzak.mersin.edu.tr/ ve http://www2.yesevi.net/ ise online olsa bile, gerçek sınavlar yüzyüze eğitim ile yapılabiliyor. Belki yıl içinde okula gitmekten kurtulunsa bile sınav zamanları 1 ay Mersin’e gidilmesi gerekiyor.

MEGEP (http://www.megep.meb.gov.tr/) ile de liselerde okula gitmeden meslek edinme için altyapı oluşturulsa birçok insan için yeni kapılar açılabilir. Buradaki en büyük eksik veya yanlış anlama: "internet üzerinden modül/kitap" indiren insan hemen o indirdiği konuyu öğrenebilir gibi bir anlayıştır.

Okulda eğitim alan insan ile yarım yamalak okuyan biri eşit öğrenemez. Nadir de olsa her okuduğunu öğrenen ama okula gitmemiş insanlarımız var. Okulda da öğrencilerin çoğunluğu öğretmenini dinlememesi nedeni ile boş gelip boş gidiyorlar. Belki iş disiplini edinmeleri, işte çalışmaya başladıklarında faydalı oluyor olabilir. Ama işin tuhafı okul ortamı öğrenme için uygun iken öğrencinin öğrenmemek için direnmesi…

Aklını kullanmasını bilen öğrenci ise okulda alamadığı bilgiyi ve beceriyi, internette bulduğu güzel sitelerden ediniyor, kitap satın alıp okuyor, tanıdıklarına danışıyor. 10 öğrencide 1 bulunan bu tür öğrenciler için yol hep açık…

Bu yazdıklarımdan sonra bulduğum bir site herşeyi özetliyor: http://buro.aof.anadolu.edu.tr/aeozkul/aeozkul.htm. Bu sitedeki sonuç: "Teknolojideki gelişmeler ve dünyadaki uygulamalara kıyasla, Türkiye’de e-öğrenme konusunda beklenen gelişme ve yaygınlık sağlanamamıştır."

 Resim (DokeOS):

Reklamlar