Delphi7 sürümüne kadar çalışabilen http://www.augos.com/software/inflisp.html programından esinlenerek daha yeni ve görsel bir açık kaynak projem var: Melek
Lasp : bizim insanımız yine ismine takacak Yunus’da olduğu gibi, ama bir anlamı olmasa da artık ismi bu. Lisp dilini andıran bir isim işte.
Anlamsız komik isim takmaca: Laz programlama dili, Gasp (gaz, iç geçirmek), Lisp ASP (asp ile ilgili değil)… bunlar projenin ismi DEĞİLDİR…
Last yani "devam etmek, son , sürmek, dayanmak" anlamı da hissedilebilir… Azcık da L O S T benzetmesi var…
 
İlgisi olmayan siteler:
neyse Açık ağızlı
 
Delphi 2007 dili ile, Lisp çalıştırıcı bir proje yapıyorum. Şimdilik; editör kısmı sadece çalışıyor ve daha genel olması için İngilizce arayüzü var.
Doğum günü 5 Temmuz 2008 Cumartesi.
Çok basit bir arayüz ile nesne tabanlı projeler yapabileceğiz. Yunus (http://prdownloads.sourceforge.net/yunus/yunus2006.zip?download) script dilini hatırlarsanız, statik prosedürel bir dildi. XP’ye destek uzun bir süre daha devam edeceğine göre Windows programlama dilini tercih ettim. PHP, Ajax, Adobe Flash ve ASP.NET de seçeneklerim arasında idi. Bildiğiniz gibi hala Delphi kadar konforlu bir IDE’ye rastlamadım.
 
Lasp ise Lisp dilinin basitliği ile görsel bir arabilirimi birleştiriyor. Programlama öğrenmek isteyen öğrenci ve diğer hevesli insanlar kolayca adapte olabilmesi için uğraşıyorum.
 
Delphi için SynEdit nesnesi kullandım. Ücretsiz bir metin kutusu bileşenidir. http://synedit.sourceforge.net/ Başka bir nesne kullanmadım.
Exe’yi sıkıştırmak (%50 gibi) için UPX Compressor kullandım. Bu program da ücretsizdir. http://upxshell.sourceforge.net/
 
Ekran Görüntüsü:
lasp1.1
 
 İndirmek için (kaynak şimdilik dahil değildir):

http://cid-d0b01df58868413e.skydrive.live.com/embedrowdetail.aspx/Ortak/lasp1.1.rar

Reklamlar