Geçen hafta yeğenlerime önerdiğim PC konfigürasyonuna göre kendileri parçaları almışlar. Sağolsunlar kendileri parçaları birkaç problem dışında güzelce birleştirmişler. Eski bilgisayarlarını ise 5 yıldır kullanıyorlar.
 
Parça Listesi (PC Gold ve Eksen Kadıköy – toplam KDV’li fiyat 1000 $):
 • Asus kasa (TA serisi, siyah)
 • Asus anakart (P5K SE)
 • Asus ekran kartı (GeForce 8500T, fansız)
 • İşlemci, Intel Core2 Duo 2.66 GHz
 • Samsung DVD DL RAM SATA 48X
 • Samsung sabit disk 400 GB SATA
 • Kingston 2 GB DDR2
 • Logitec kablosuz fare ve klavye seti (Microsoft set de olabilirdi)
 • Ekran YOK (Eski 17" CRT Benq ölmüş durumda)
 • UPS YOK
 • Modem YOK (SpeedCom USB 4 Port var)
 • Ses düzeni YOK (önceki PC’nin ses düzeni)

Üzgün Aldıklarından beri bir PC için teknik servis desteksiz 15 saat harcadık. Hem donanım hem de yazılım olarak problemler meydana geldi.
En son halinde tek sorun "Attansic L1 Gigabit" ethernet kartı çalışmayan bir kasamız var. BIOS update işe yaramadı. Çünkü daha yenisi çıkmamış.

Gülümseme Ses kartı tanımama nedeni ile 3-4 kere XP kurma denemeleri ve sonunda "Vista TR 32Bit" sürümüne geçmek zorunda kaldık. "Realtek 883 High Definition Audio" 8 kanal destekli. Güzel ses çıkarıyor… S/PDIF(Coaxial) çıkışı hiç denemedim…

Gülümseme Ben de şu anda kendime bu tür ayarlara sahip PC alırdım. Ama kasa ve anakartta devrim niteliğinde farklılıklar var. Mesela kasada ergonomi daha ileri seviyede, CD ve diskler için yuvalar hoş yapılmış. Fan ise hayret verici olarak çok büyümüş 1 adet aspiratör fanı gibi… Ama sessiz… 2000 devir iyi.

Gülümseme Disk ve DVD hiç problem çıkarmadı. Aynı şekilde RAM ve işlemcide de problem yoktu.

Fakat anakart konusunda pek güzel şeyler başımıza gelmedi. En başta birçok standart port yerinde yoktu. Ki aslında "paralel port yok, seri port eklenti gerekli, fare için PS2 yok ve EIDE tek sayıda, disket sürücüsü ise dışlanmış takmadık bile" zaten pek de kullanmıyorduk. 10’dan fazla USB port var. 4 önde 8 arkada galiba. Aynı şekilde 3 adet PCI-E var. Hiç kullanılmayacak aslında. Dış SATA sürücüsü (SATA On the Go) de kullanılmayacak bence.

Anakart overclock yapmamız için sanki yönlendiriyor bizi. Ama bunu hiç denemeyeceğim.

Vista kullanmak hoşuma gitti bu makinede. 4.4 puan verip, yine Aero’yu göremesek de olsun. XP kadar performanslı. Bir de içinde Linux’da olduğu gibi küçük bir ofis seti olabilir. Neden olmasın ki? Size bir tavsiyem var: Vista kurulurken Business sürümünü seçmeyin, Ultimate sürümünü seçin. Belki iyi olur zannettim ama değilmiş…
http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/editions/default.mspx Bu sürüm saçmalığı da insanı deli ediyor. Sana ne kardeşim, istediğimi kurar istedim programı silerim ben, program kaldırdan.

Maalesef "Need For Speed ProStreet" ve "Call of Duty Modern Warfare" oyunları berbat çalıştı. Tüm görsel öğeleri minimuma getirdim ama hala takılmalar vardı. Berbat. DirectX’in 10 sürümüne 1 adım daha yaklaştık ama ekran kartı bize engel oldu. Bence ekran kartına 100$ verip de bu kötü performansı almamamız gerekirdi.

Bu iki oyunda gerçekçilik daha da artmış. NFS’da artık arabalar zarar görebiliyor! Bu iyi de, son model PC’miz bile döküldü. Artık su soğutmalı bir overclock ortamına mı girsek… Hiç sevedim bu overclock işini…

Yani son günlerde yaşadıklarımdan sonra Allah’a çok şükrediyorum : "Çalışan bir PC’m var…"

Reklamlar