http://www.ca3d-engine.de/c_Features.php adresinde "Multi-Player, Multi-Platform, Real-Time 3D Action" olarak tanımlanan ücretsiz bir program var. Programın 7.07 sürümü 250 MB sıkıştırılmış olarak indirilebilir. İlk dikkatimi çeken nokta grafik efektlerinin bana FarCry oyununu hatırlatması. Ama FarCry kadar güzel bir oynanışı yok ve sesler nerede ise berbat. Linux ve Mac desteği de var.

Diğer ilginç konumuz eski WorldCraft oyun editörünün kopyasının burada bulunması. Elimiz WorldCraft’a alışkın olduğunua göre pek zorluk çekmeyiz belki. Nedense yeni hali hiç de gelişmiş gibi gelmedi bana. Onun yerine HalfLife 2 editörü olsa idi belki işimizi görürdü. Modellerde ise hala Quake oyunu etkisi devam ediyor.

Bu program multiplayer oyun yapımı için hazır bir platform sunuyor. DirectX10’u şimdilik yaygın olarak kullanmadığımız için hala DX9 ile idare etmemiz gerek. Youtube’da Crysis oyununun DX10 ve DX9 karşılaştırmalı videoları var. Onları incelerseniz DX10’un aslında bir devrim olduğunu görürsünüz.

Arkaplanda Lua programlama dili tercih edilmiş. Oyun, simulasyon ve eğitim amaçlı 3d yazılım geliştirilebilir. Bu arada yeni çıkacak olan VB.NET2008’de oyun yapımı var galiba.

 pic0001

Reklamlar