Okul atelyemizde NetOpSchool kurmuştum 2 yıl önce. Ama ağ düzgün yapılmadığı için hiç deneyememiştik.
 
Aslında ta lisede iken öğretmenimiz DOS tabanlı bir arayüzde BroadCast yapabiliyor, ortak ders gösterebiliyordu. İstediği bilgisayara mesaj atabiliyordu. Belki de Netware’in bir numarası da olabilir ama, öğretmen kontrolü bence yeterli idi. Ekran görme, kilitleme gibi tek ekrandan yönetim yapmayı hep istemişimdir. Tabii test, sınav gibi işlemleri de bu şekilde yapmak çok iyi olabilir.
 
IP ve port tabanlı çalışan "truva atları" da bu şekilde tuş, ekran ve şifre çalıyorlar. Girilen siteleri ve çalıştırılan programları kaydediyorlar. Çoğu truva atı belli bir portu açarak istenildiği gibi komut çalıştırılmasına izin verirler. Antivirus ve güvenlik duvarı programları bu tür istekleri genelde yakalarlar.
 
Delphi ile zaten bu tür truva atı benzeri projeler rahatlıkla yapılabiliyor. Belki de Delphi bu sebeple Türkiye’de çok tutuluyor. Mesela Prorat muhtemelen Delphi dilinde yapılmış… Belki ben de basitçe ekran görüntülerini ana makineye belli aralıklar ile atan program yaparım. Program kısıtlama, site kısıtlama, uzaktan komut çalıştırma gibi şeyler olabilir. Yaramaz öğrencilerin bilgisayarını kapatmak ilginç olabilir. Uyanık öğrenciler de aynı şeyi banka şifrelerini çalmak veya sınav sorularını çalmak gibi şeylerde kullanabilir.
 
Genelde msconfig gibi yardımcı programlar ile sistem açılışında başlayan programlar silinebiliyor. Flash bellekten bulaşan (daha doğrusu eposta ile) bulaşan virüsler biraz uğraşınca silinebiliyor. Rootkit ve servis olarak kurulan "hırsız" programları ile biraz daha zorlayıcı. Arasıra bilgisayarınızı MS OneCare ve McAfee Stinger ile taratın. HijackThis de işe yarar. Koruma ve tarama programlarınızın eskimediğinden de emin olun. Sitelerinden yeni sürümlerini indirin.
 
NetOpSchool dışında başka basit ve ücretsiz program var mı diye biraz araştırma yaptım. Maalesef ücretsiz yok. Tümünde yönetici şifresi ile korunma var. İstenirse görev çubuğundaki simge gizlenip, kısayol ile program çağrılabiliyor. (DeepFreeze gibi)
 
  • DameWare Utilities_20v6.6.0.7 (23 MB): Çok profesyönel
  • SpectorPro 6.0 (3.4 MB): Güzele benziyor
  • Network Monitor for Employees 3.4.9 (9 MB): Delphi Server / Client mantığı ile yapılmış
  • IntelliAdmin Remote Control Internet Edition v2.7.0.1 (1.4 MB): Küçük ve ekran yakalama hızı iyi

intelli1intelli 

 
dmware1spector
Reklamlar