PHP ve Java programlama dillerini isterseniz not defteri, hatta DOS ortamında "edit" programı ile düzenleyebilirsiniz. Ama kod yazma ve deneme ortamı olarak aşağıdaki 2 programı kullanabiliriz:
 
PHP için : phpDesigner2007 (shareware 17 MB – http://www.mpsoftwareweb.com/ )
Java için : JCreator (ücretsiz  4 MB – http://www.jcreator.com/ )
 
Sistemdeki varolan düzenleme programları kod renklendirmesi, otomatik tamamlama, hatalı satırı belirtme gibi birçok eksiği vardır. Bu arada Linux’daki KWrite gibi programlar aslında Windows’daki WordPad’den daha yetenekli.
 
Programcılar çoğu kez kod yazımında yardımcı olan programları daha çok severler. Aslında sık yapılan işlemlerin basitleştirilmesini her kullanıcı ister. Mesela if komutunu kendiliğinden bloklarını açan bir düzenleyici gibi. Hatta kod güzelleştirici ile satırların otomatik olarak yazımının toparlanması gibi. (code beautifier) (Bu özelliği ilk kez Flash Action Script’te görmüştüm. Dandik VB ise bunu otomatik yapıyor.)
 
Java ve PHP’nin DOC klasörleri belirtilerek yazım sırasında kod yardımı da sağlanıyor. Böylece örneğin bir fonksiyonun yazımını öğrenmek için internetten arama yapmaya gerek kalmıyor. Hangi sürüm kurulu ise o klasörün ayarlarda belirtilmesi yeterli…
 
Aynı arabirimden FTP işlemi yapmak, phpMyAdmin’e bağlanmak, export etmek, bir projede birden fazla dosya ile ilgilenebilmek gibi diğer ekstralar unutulmamalı.
 
Reklamlar