Macromedia firmasının "Dreamweaver, Flash ve Fireworks" ürünleri artık Adobe firmasına ait. Son sürümlerinde sadece arabirimleri geliştirilmemiş, hep beklenen birçok yenilik de entegre edilmiş. MX’den sonraki 8 numaralı sürümleri biraraya getirseniz 1 CD’nin yarısı zor ederken, Adobe kurulumların her birinin en az 400 MB olmasını sağlamış. Her program diskte 1 GB alan istiyor. Vista DVD olarak artık dağıtıldığına göre büyük boyuttaki kurulumlara alışmamız gerekiyor galiba. Bari Delphi’de olduğu gibi eski sürümleri ücretsiz olarak bu kuruluma dahil etselerdi.
 
Yavaş yavaş 2007 model yazılımlara geçiyoruz. Ama Office 2007 ve Vista TR için biraz daha bekleyeceğim.
 
Bu sebeple ilk kez tanışanlar için boyut pek önemli olmasa da, sanki yepyeni sürümlermiş gibi zannedilmemeli. Device Central, Bridge, Extension Manager gibi yeni programlar da var.
 
CS3 (9. sürümler) adı verilen bu sürümlerde DW için ilk dikkati çeken şey "Spry" adı verilen yeni nesneler. Bunlar sayesinde AJAX kullanarak profesyönel web uygulamaları yapılabilir. Yenilenen "Create New" formu ile çok daha fazla dosya türü destekleniyor.
 
Çok fazla Flash ve Fireworks ile uğraşmadığım için şimdilik DW gönlümde yer edindi. Hatta Photoshop bile pek ilgi alanım değil. Onlar ayrı bir sanat dalı bence. Zaten grafiker ve animasyoncu olarak yeteneğim de yok. Web ve görsel programlama daha fazla zevk veriyor bana.
 
Reklamlar