Birkaç ay önce Python ile basit uygulamalar yazmaya çalışmıştık. Şimdi biraz Ruby karıştıralım dedim. Bu da fazla zamanımı almayacak muhtemelen. Çünkü Python’dan bile daha kolay Ruby.
 
http://www.tiobe.com/tiobe_index/index.htm de bakarsak Mayıs 2007 ayı istatistiklerinde Ruby dilinin çok belirgin bir şekilde yukarı tırmandığını görüyoruz. Bu yıl ilk 10 dil arasına girmiş oluyor.
 
Basic ve C (Pascal) bilen programcılar için Ruby zaten çok tanıdık denilebilir. Hem öğrenmek hem de bu dili denemek için tryruby.hobix.com adresini tavsiye ederim.
 
Başlangıç seviyesinde program yazımında SciTE editörü bence diğer programlama editörlerinden çok daha yardımsever ve pratik. Kod renklendirmesi ve output (çalışma ekranı) aynı anda gözükmesi gibi. Hala Türkçe karakter problemi var. F5 çalıştırma kısayolu. Hakkında kısmında bir Türk ismi de var: Tahir Karaca.
 
http://www.ruby-lang.org/ programlama dilini indirebilirsiniz. ruby186-25 23MB boyutunda. Daha önceleri InstantRails indirmiştim. http://instantrails.rubyforge.org/wiki/wiki.pl adresinden indirebilirsiniz. Bu pakette Apache, MySQL ve PHP de var. (60 MB boyut) Yani *.rb uzantısı web uygulamalarında da çalıştırılabilir. Aslında Tk ve CygWin ile de görsel kısmı halloluyor.
 
Bence kolaylık sırası OOP dillerinde şu şekilde:
Java > C++ (C#) > Python > Ruby
 
Japonların icadı olan bu dil ile ilk kez programlama ile tanışanlar hiç zorluk çekmezler. Az kod yazarak kompleks işlemler kolayca yapılabilir.
 
http://www.ikinoktayazilim.com/wordpress/2007/01/19/screencast-netsinav-2/ buradaki projenin gelişimini Film olarak seyredebilirsiniz. Aslında Ruby ile ilgilenmeme bu proje başlattı. Hem zaten PHP+MySQL ile daha önceden SiPro (Sinav Projesi) yapmıştım. Ama PHP’yi bildiğimiz prosedürel diller gibi kullandığımdan geliştirilme imkanı daha azalmıştı, ilerledikçe. Ruby ise daha esnek ve basit. Filmleri muhakkak izleyin, göreceksiniz. Pardus üzerinde geliştirme yapıyor Murat Arif ÇELİKER.
 
Bir de tabii birkaç ay önce Access ile programlama dillerinin kullanımında bir adet Ruby örneği yazmıştım. Onu da tabii internetten bulup da geliştirmiştim. 9 dil (Php, ASP, ASP.NET, Delphi, VB6, VB.NET, Python, Java, Ruby) içinde en az kod yazımı ile dikkati çekiyor. Cezbedici…
 
Ruby ile ilgili linkler:
Reklamlar