Son 10 yılda hemen herkesin fark edeceği kadar hızla gelişen “Bilişim” sektörü, Türkiye ve tüm dünyada vazgeçilmez bir alan haline gelmiştir. Hem internetin yaygınlaşması, hem de bilgisayar fiyatlarının ucuzlaması sayesinde nerede ise her evde bir (hatta birden fazla bilgisayar) vardır. Küçük yaştan itibaren birçok insanımız bilgisayarı kullanabilmektedir. Aynı gelişmeler cep telefonundaki hızlı yaygınlaşmaya da benzer. Temelde talep “iletişim” ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Artık sohbet (chat), virüs, hack, forum sitesi, internet sayfası, elektronik posta (e-mail), flash bellek, DVD, yazıcı, modem gibi terimleri kimse garipsemiyor. Yabancı dillerde bile artık sözlüklere giren ve internet tarayıcısının açılış sayfaları haline gelen Google, google’lamak fiil olarak artık Türkçe’ye de yerleşmiştir. Birçok kişinin MSN Messenger adresi vardır ve düzenli olarak sohbet ederler. Her mahalledeki internet kafelerde çok oyunculu oyunlar oynanabiliyor. Her ne kadar güvenlik nedeni ile şifre gerektiren sitelere kafelerden girilmesi tavsiye edilmese de birçok insan bunu pek önemsemeden yapıyor. Bankacılık işlemlerinin internet üzerinden yapılması, alışveriş (kitap, yiyecek, giyim gibi) ve ulaşım (otobüs, uçak, deniz ulaşımı için yer ayırma) gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Bilgisayarın sık bozulan cihazlar olması, yedek parçalarının uyumsuzlukları gibi problemler vardır. İnternetten ve taşınabilir belleklerden bulaşana virüsler de cabası. Öğrenilmesi zor olması, karmaşık terimlerin akılda tutulması bizin ona olan ilgimizi azaltamaz, bağımızı koparmaz.

Bilişim diğer üretim sektörleri gibi bir yatırım ve imalat alanıdır. Yani donanım, yazılım ve yan tüketim malzemeleri ülkemizde üretilebilir haldedir. Microsoft Windows ve Linux işletim sistemleri üzerinde çalışabilen çok sayıda yazılım firmasının programları piyasada kullanılmaktadır. Hatta Tübitak’ın desteklediği Pardus projesi (http://www.pardus.org.tr), ulusal işletim sistemi olma yolunda ilerlemektedir. Donanım alanında en büyük yatırımı Vestel (http://www.vestel.com.tr) dizüstü bilgisayar üretimi ile kendini belli etmiştir.

İnsanlarımızın birçok benzersiz özelliği olduğu kadar, maalesef gözle görülebilir bazı kötü yanları vardır. Mesela kitap okuma düzeyinin çok az olması, kütüphane kullanma alışkanlığının az olması, çocuk ve gençlerin interneti sadece sohbet ve bilgisayarı oyun oynamak için kullanması, insanların sosyal faaliyetlere yeterince katılmaması gibi. Bunların asıl sebeplerine inilmek istenirse, rahatlıkla görülebilir ki, insanlarımızın eğitim seviyesinin düşük olması; sağlık, kültürel, güvenlik alanlarındaki yetersizlik ve pahalılık sayılabilir. Türkçe sitelerdeki bilgilerin ne denli sığ olduğunu fark etmişsinizdir. Gereksiz yere uzayan “forum” siteleri zamanla çöplüğe dönmektedir.

Bilişimin gerçek anlamda kullanılabilmesi ve üretken olunabilmesi için, ilkokul döneminden itibaren çocukların Türkçe, İngilizce, matematik, sosyal ve fen derslerine olan ilgilerini artırmaktır. Verilen araştırma ödevleri ve projeler hem sosyal açıdan öğrencinin gelişmesine yardımcı olmalı, hem de araştırma geliştirme yeteneğini artırmalıdır. Zekâ ve beden olarak daha fazla geliştikçe gençlerimiz ülke ekonomisine ve geleceğine daha faydalı hale gelecektir.

Meslek liselerinde MEGEP (www.megep.meb.gov.tr) adı ile 2006 – 2007 eğitim ve öğretim yılından itibaren müfredat güncellenmesine başlanmıştır. Eğitimdeki bu yenilenmenin amacı, bir yandan üniversite ümidi daha az olan meslek liselerine olan ilgisizliği biraz olsun artırmak içindir. Diğer sebep Avrupa Birliği’ne giriş için gereken şartlardan birinin daha yerine getirilmesidir. Birçok alanda yenilikler yapılırken Bilgisayar bölümleri “Bilişim Teknolojileri” alanı olarak yepyeni hale gelmiştir. Açılan 4 yeni dal (Ağ İşletmenliği, Bilgisayar Teknik Servisi, Veri Tabanı Programcılığı ve Web Programcılığı) kişinin belli konularda uzmanlaşması için alt yapı sunmaktadır.

Hindistan’ın Bilişim’de elde ettikleri üstünlükleri gibi, biz de kısa zaman içinde “Bilişim” alanında söz sahibi ülkeler içine gireceğiz. Bunun için; zamanını ve imkânlarını değerlendirmesini iyi bilen,  birbirini ezerek yükselen değil takım çalışmasını bilen, bilgisini paylaşan ve binanın yükselmesi için bir tuğla ekleyen insanlara ihtiyacımız vardır.

Reklamlar