10. oturumda (~60 saat, 200 satır program – arkaplanda c#’da 3000 satıra yakın program kendiliğinden hazır) ASP ve AJAX projemiz iyi bir yere geldi. Aslında daha yapmayı istediğim çok şey var. Ama pek zaman harcamak da istemiyorum ASP ile.

Mesela; yüklenme penceresi, modal mesaj formu, dil seçimi, sayfada küçük dinamik pencereler (yerini hatırlayan), stil özellikleri daha güzel ayarlanabilen nesneler kullanmak, daha hoş arkaplanlar, daha hoş tablo tasarımları…

“Visual Web Developer 2005” iyi bir konuma gelmiş, ama hala beni fazlaca sinir ediyor. Onunla program yapmaktan pek zevk alamadım. İçimde bir burukluk var. “Neden daha güzel bir arabirim ve yardımsever bir tasarım yapmamışlar?” M$’dan nefret edilecek bir başka konu… PHP ise çook evcil ve insanı incitmiyor.

Birkaç Not:

  • Maalesef email ayarlarını yapamadığımız için parola hatırlatma çalışmayacak.
  • AdRotator nesnesi ile rasgele çıkan reklam yapıyoruz. reklam.xml içinden veriler okunup, images klasöründeki resimlerden istenenler gösteriliyor.
  • Nesneleri gruplandırmak için Panel nesnesi kullanabiliriz. Böylece istediğimiz anlarda visible – görünürlük özelliği ile oynayarak nesneleri gizleyebiliriz.
  • Ajax uzantılarından UpdatePanel bize tüm sayfanın değil belli bir yerin tazelenmesi imkanını verdiğinden, ekranda devamlı bir yüklenme efekti oluşmadı.
  • Tema desteğimiz var. Tema bilgisini oturumda (session) saklıyoruz.
    Projenin son halini yunus.sourceforge.net sitemden indirebilirsiniz.
Reklamlar