Duymuşsunuzdur, "XP USB Stick Edition" diye internette bulabileceğiniz dosyalar var. İndiririp belleğime (512 MB Kingston DTI) kurmaya çalıştığımda başaramamıştım. (Almanca olduğu için hata mesajlarını çözemedim.) Düne kadar… Birkaç ay önce de Slax Linux’u belleğe atıp, bilgisayarın Linux ile açılmasını sağlamıştık.
 
Tabii belleğin boot özelliği haricinde hedef bilgisayarın da USB-HDD ile açılma seçeneği bulunmalıdır. Açılışta F8 veya F12 gibi boot menüsü kısayollarını deneyebilirsiniz. Artık yeni bilgisayarlar USB destekli, pek problem yaşamazsınız.
 
Gerekli programlar:
İşlemler çok basit. PEBuilder ile XP CD’sinden çekirdek kısmını alıyoruz. Yaklaşık 200 MB yer kaplayan bu dosyaları PeToUSB programı ile USB belleğimize atıyoruz. Bu kadar…
 
Doğrudan USB’den çalışan programları belleğe atabilirsiniz. Portable Mozilla, Open Office gibi… PEBuilder’ın ayarlarına bakarsanız "Program Ekle/Kaldır" seçeneğini görebilirsiniz.
 
Fikirlerim: Açılış hızı yeterince hızlı değil. Eğer Türkçe XP’den kurulumu yaptı iseniz klavye ve menülerde uyumsuzluklar var. NuMenu hoşunuza gitmeyebilir, ki benim en büyük hayal kırıklığım bu oldu. Dandik bir başlat menüsü ile ne yapılabilir ki?
 
Sadece dosya kurtarmak için faydalı gibi. Keşke Linux gibi biraz daha gelişmiş olsa idi. Mesela ağ bağlantıları çok gıcık. Zaten IExplore bile yok. Bu problemleri halledebilirseniz, belki USB belleğiniz daha faydalı olabilir.