Son zamanlarda kendimce yeni bir proje düşünüyordum. Tabii bir işle uğraşmadan önce internette iyi araştırma yapmak gerek. Diğer insanların fikirleri size yol gösterebilir.
Flash (muhtemelen; maalesef Java dili ile bana göre zor) ile basit bir framework (çatı) üzerinde nesnelerin dinamik olarak etkilişim içinde olmaları. Yani bildiğimiz oyun, ders anlatımı, yapay zeka gibi konulara denk geliyor.
Nesnelerin birbirleri ile haberleşmeleri için soket gibi parametreli değerlere sahip olmalarını düşünüyordum. Ama aşağıda anlattığım program tam da düşündüğümü yapıyor. Resimlerde de görülebileceği gibi akış şeması mantığı ile program yapılıyor. Crocodile Technology gibi…
Microsoft’un sitesini incelediğimizde “Microsoft Robotics Studio (1.0)” adında ücretsiz bir uygulama dikkatimizi çekiyor. DotnetFx3, DirectX, Ageia, XNA gibi birçok teknolojinin birleşmesi ile basit bir arabirimde robot projeleri yapılıyor. GPS ve TexttoSpeech gibi ilginç eklentileri var.
MSVPL kurulumu 47 MB. Fakat directx SDK (30 MB), dotnetfx3 de ayrıca indirilip (50 MB) kurmalısınız. Biraz uzun sürse de iyi bir bağlantı ve iyi bir bilgisayar ile tasarıma başlayabilirsiniz.
LineRider (www.linerider.com) ise MIT’nin Sketching projesinin çok kaba halinin Flash oyunu. (2 MB) Kayak yapan vatandaşa çizim yaparak yol gösteriyorsunuz.
Linkler:
 Resimler:
Reklamlar